День Соборності – свято, яке нагадує про єдність українських земель

опубліковано: 2022.01.22 | Коментарів: 0 | Переглядів: 796

 

З кінця ХІХ століття питання соборності часто порушувалось в  ідеологічних деклараціях, програмах і маніфестах українських політичних партій. Ідею єдності українського народу розвиває Юліан Бачинський 1895 року в “Україна irredenta” та Микола Міхновський 1900-го в “Самостійній Україні”. В наступні десятиліття думка про соборність залишалась інтегральним чинником і чи не єдиним недискусійним положенням програмних цілей усіх течій національно-визвольного руху.   

Українська революція 1917-1921 рр. дала можливість нарешті реалізувати споконвічне прагнення українців отримати незалежну національну державу. Внаслідок перебування українських земель у складі двох імперій, українських національних державних утворень постало теж два. Першою на руїнах Російської імперії була проголошена Українська Народна Республіка, пізніше, вже в листопаді 1918-го на теренах колишньої Австро-Угорщини утворилася Західноукраїнська Народна Республіка.  

Через вкрай несприятливу зовнішньополітичну ситуацію Українці втратили свою державу, проте, Акт Злуки УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року заклав підвалини для її подальшого відновлення та розбудови.

Факт проголошення й існування УНР справив великий вплив на галицьких українців в різних місцях Східної Галичини відбулися масові маніфестації на підтримку самостійної УНР, яка для місцевих жителів була омріяною метою, що свідчить про те, що українці завжди були єдиними, але в силу різних обставин їх завжди намагались розділити.

Після проголошення об’єднання УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року ідея цілісності української нації в українській політичній думці вже ніколи не ставилася під сумнів. Упродовж багатьох десятиліть Акт залишався символом віри, ідейним імперативом боротьби за незалежну, соборну державу.

Сьогодні Українська держава перебуває в ситуації, схожій з тодішньою. Зовнішня агресія Росії подібна тодішній більшовицькій, проте, в новій формі. Саме тому ідея соборності залишається актуальною для українців, а національна єдність є не тільки базовою цінністю громадян країни, а й обов’язковою передумовою успішного спротиву зовнішній агресії, яка спрямована на висвітленні неправдивої історії, маніпуляціям на тематику єдності українського народу.

День Соборності – це один з тих днів, який нагадує жителям різних куточків України про те, що сила нашої держави в єдності українських земель.

 

За матеріалами: https://www.radiosvoboda.org, https://uinp.gov.ua.

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини