Редактори газет закликають до невідкладної антикризової підтримки українських друкованих ЗМІ (резолюція)

опубліковано: 2021.04.02 | Коментарів: 0 | Переглядів: 70
Сфера друкованих ЗМІ – одна з найбільш потерпілих внаслідок економічної кризи, викликаної пандемією COVID-19. Втрата доходів від реклами, брак державної антикризової підтримки медіа, погана доставка газет передплатникам – усе це негативно позначилося на редакціях і журналістах. Про це йдеться в резолюції, ухваленій за підсумками Всеукраїнської наради редакторів газет, яка відбулася 25 березня в онлайн-режимі і в якій узяли участь представники майже 200 медіа, урядовці, депутати, керівники АТ «Укрпошта». Організатор наради – Національна спілка журналістів України.

Учасники наради звертаються до Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України із закликом вжити невідкладних заходів для антикризової підтримки українських друкованих ЗМІ. Серед ключових пропозицій – створення в Україні Фонду підтримки медіа за зразком аналогічних фондів у європейських країнах та розробка урядової програми підтримки друкованих ЗМІ в Україні.

«Сфера друкованих медіа нині – вільний і конкурентний ринок, учасники якого – незалежні видання, серед них понад 600 реформованих місцевих газет. Спроби запровадити контроль або цензуру в друкованих ЗМІ небезпечні. Ця сфера потребує не посилення державного регулювання, а створення засад економічної незалежності медіа та захисту професійної діяльності журналіста», – наголошується в резолюції.


Резолюція Всеукраїнської наради редакторів газет

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів газет, розглянувши питання про стан українських друкованих ЗМІ та заходи для виходу з кризи, відзначаємо таке.

На початку 2021 р. в більшості українських друкованих ЗМІ склалася критична ситуація. Економічна криза, пандемія COVID-19, втрата доходів від реклами, брак державної антикризової підтримки медіа, погана доставка газет передплатникам – усе це негативно позначилося на редакціях і журналістах.

Результати онлайн-анкетування, проведеного Національною спілкою журналістів України в березні 2021 р. серед 150 редакторів газет, свідчать про кризу, яку переживають друковані медіа. Протягом року понад 85 % видань втратили рекламодавців, кожна третя газета скоротила кількість номерів або обсяг випусків. Майже 40 % редакцій відмовилися від нових проєктів. Кожна двадцята редакція тимчасово призупиняла вихід видань, ще стільки ж припинили виходити зовсім.

Зберігають видання здебільшого самі журналістські колективи. Майже 40 % редакцій скоротили штат, 50% – знизили заробітну плату, майже 14 % відправляли журналістів у неоплачувану відпустку. Навантаження на працівників, які залишилися, зросло в 55 % редакцій.

Водночас у кризових для країни умовах потреба суспільства в перевіреній інформації зростає. Джерело такої інформації – професійна журналістика й видання, яким довіряють читачі. Тому збереження й розвиток українських друкованих медіа – це необхідний крок у боротьбі з фейками, маніпуляціями та ворожою пропагандою.

Рік тому Національна спілка журналістів України запропонувала Президенту, парламентові та уряду Антикризову програму підтримки друкованих і онлайн-медіа, напрацьовану спільно з журналістськими колективами понад 120 редакцій. Проте українська влада так і не втілила програму – на відміну від інших країн, які в умовах пандемії вжили невідкладних заходів для збереження робочих місць журналістів і прямої підтримки медіа.

Учасники наради також стривожені спробами проштовхнути в парламенті законопрєкт «Про медіа», проти якого виступають 85 % редакторів газет, що взяли участь в опитуванні НСЖУ[1]. Сфера друкованих медіа нині – вільний і конкурентний ринок, учасники якого – незалежні видання, серед них понад 600 реформованих місцевих газет. Спроби запровадити контроль або цензуру в друкованих ЗМІ небезпечні. Ця сфера потребує не посилення державного регулювання, а створення засад економічної незалежності медіа та захисту професійної діяльності журналіста.

Закликаємо Президента України, Кабінет Міністрів України, Верховну Раду України вжити невідкладних заходів для антикризової підтримки українських друкованих ЗМІ, а саме:

 1. Створити в Україні Фонд підтримки медіа за зразком аналогічних фондів у європейських країнах і передбачити його фінансування в Державному бюджеті. Бюджетну підтримку слід надавати лише тим ЗМІ, які дотримуються журналістських стандартів, і спрямувати її на висвітлення суспільно значущих тем.
 • Гарантувати журналістам безперешкодний доступ до джерел інформації, органів влади, підприємств, організацій. Неприпустимо перешкоджати журналістам у їхній роботі, забороняти відвідувати публічні заходи органів влади через начебто протиепідемічні вимоги.
 • Посилити соціальну підтримку й правовий захист журналістів. Працівники ЗМІ нерідко ризикують життям у гарячих точках, вогнищах пандемії тощо.
 • Розробити урядову Програму підтримки друкованих ЗМІ в Україні, в якій передбачити заходи, спрямовані на збереження й розвиток місцевих видань.
 • Оголосити «податкові канікули» для друкованих ЗМІ до кінця карантинного періоду.
 • Передбачити для редакцій пільгові кредити для розвитку видань та збереження робочих місць журналістів.
 • Як антикризовий захід передбачити закупівлю й надання безоплатно газетного паперу для друкованих ЗМІ на 6 місяців.
 • Встановити тариф на оформлення передплати та доставку друкованих ЗМІ в розмірі до 30 % собівартості виготовлення одного примірника передплатного видання, або компенсацію витрат на доставку преси в розмірі 50 %.
 • Накласти мораторій на підвищення тарифів на передплату й доставку періодики до кінця 2023 р.
 1. Розробити і прийняти цільову державну програму посилення інформаційної присутності українських друкованих ЗМІ на територіях, які межують із окупованими районами Донбасу і Криму. Програма має реалізуватися шляхом цільової бюджетної допомоги місцевим медіа Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської областей, зокрема:
  1. запровадити цільову бюджетну компенсацію витрат на поліграфічні послуги й розповсюдження;
  1. надавати перевагу місцевим виданням під час укладання договорів на висвітлення діяльності органів влади.
 1. Для збереження мереж реалізації преси розробити і внести до законодавства зміни про зарахування друкованих ЗМІ до соціально значущих продуктів та про потребу їх присутності в усіх великих торговельних закладах і мережах. Рекомендувати органам місцевого самоврядування встановити пільгові тарифи на оренду земельних ділянок під кіоски з продажу періодичної преси.
 1. Розробити дієвий механізм виконання норм про порядок висвітлення діяльності органів влади й місцевого самоврядування на рівних, паритетних засадах. Забезпечити обов’язковість оприлюднення рішень органів влади в друкованих ЗМІ.
 1. Виконати норму Закону України «Про реформування державних і комунальних ЗМІ» і виплатити всім реформованим газетам одноразову допомогу в розмірі 100 тис. грн.
 1. Заборонити органам місцевого самоврядування виселяти реформовані друковані ЗМІ з приміщень, які вони займали до реформування, або всупереч закону підвищувати орендну плату. Також заборонити органам місцевого самоврядування видавати та розповсюджувати інформаційні бюлетені, які за періодичністю та змістом є ЗМІ, проте не зареєстровані у визначеному законом порядку.  

Голова Національної спілки журналістів України

Сергій Томіленко

– за дорученням понад 150 редакторів – учасників Всеукраїнської наради


1 В опитуванні, проведеному з 1 по 25 березня 2021 р., взяли участь 193 редактори і журналісти загальноукраїнських та місцевих друкованих ЗМІ.

Закликаємо до невідкладної антикризової підтримки українських друкованих ЗМІ (резолюція) 2
Закликаємо до невідкладної антикризової підтримки українських друкованих ЗМІ (резолюція) 3
Закликаємо до невідкладної антикризової підтримки українських друкованих ЗМІ (резолюція) 4

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини