«Знаючи дівоче прізвище матері, можна досягнути багато»: як не стати жертвою онлайн-шахраїв
опубліковано: 2021.01.23 | Коментарів: 0 | Переглядів: 56Як не стати жертвою кіберзлочинів та чим загрожує життя у режимі онлайн?

— Прогнозують, що через кілька років остаточно звикнемо до дистанційних праці, спілкування, навчання… Мовляв, дороги назад уже не буде. Теперішні карантинні заходи сприяють цьому, а люди звикають…
— Насправді спрогнозувати майбутнє — важко, — каже пан Сердюк. — З одного боку, дистанційна робота приваблює тим, що можна працювати, перебуваючи у будь-якій точці земної кулі. Головне, щоб був якісний Інтернет. З іншого, не всім підходить така відірваність від колективу, командної співпраці. У багатьох людей починається депресія. Недаремно кажуть, що програмісти, які ще до карантину нерідко працювали віддалено від офісу, краще вміють писати, ніж розмовляти (сміється). Такий спосіб життя не кожному підійде.
Зате від початку пандемії почали успішно розвиватися такі проєкти, як телемедицина, онлайн-спорт… Різноманітні курси та інші заходи, які дедалі частіше проводять в онлайн-режимі, набувають все більшої популярності. Продажі в Інтернеті тепер значно виграють порівняно з традиційними магазинами. Робити покупки онлайн — вигідніше та зручніше. Ну і безпечніше в умовах пандемії.
— Якщо брати до уваги теперішню ситуацію з коронавірусом, то справді краще вдаватися до онлайн-послуг. Але якщо говорити про безпеку в Інтернеті — це спірне питання. Шахрайство, кіберзлочини, втручання у приватне життя… Чи є спосіб із ними боротися?
— З розвитком сучасних технологій з’явилася плеяда нових злочинів. Тобто різновидів шахрайства стає дедалі більше, а законодавство за ними не встигає. Хтось «працює» з кредитними картками, іншим до вподоби кібербулінг. Чимало шкіл відмовилися від платформи Zoom саме через так званий zoombombing, коли під час відеоконференцій у розмову втручається людина, яка заважає її проводити. Чимало випадків, коли зламують акаунти, заходять у приват тощо. Усі ці дії слід трактувати як кіберзлочини, але довести їх — доволі складно. Сучасні хакери надто досвідчені, щоб залишати сліди.
— Як же діяти жертвам кіберзлочинів?
— Якщо збираєтеся писати заяву до поліції, треба мати конкретні докази. Наприклад, скріншоти листування. У США до кіберзлочинів ставляться з усією серйозністю. У нас поки що до цього система не дійшла. Тож найкращий варіант — запобігати їм. А це питання особистої безпеки.
Чомусь українці безпечно ставляться до своїх акаунтів. Наприклад, автоматично зберігають паролі на чужих девайсах. Не варто також заходити на підозрілі сайти, інсталювати у себе неперевірені програми без ліцензійного забезпечення. У соцмережах часто пропонують стежити за пересуванням партнера або дізнатися, як вас записують до списку контактів. Встановлювати їх — доволі небезпечно. У кращому випадку — «нахапаєте» вірусів, у гіршому — з вашого особистого рахунку зникнуть гроші.
Не рекомендується також використовувати стандартні паролі або однакові для всіх програми. Недаремно серед айтішників побутує жарт, що знаючи дівоче прізвище матері, можна досягнути багато. Паролі рекомендується систематично змінювати. Слід мати на увазі той факт, що паролі українськими літерами «ламати» важче, ніж англійськими. І, звичайно, ніколи не давайте телефон до рук людині, якій не довіряєте на сто відсотків.
— Хто такі сучасні хакери? Це «бандити з 90-х» чи чемні домашні хлопці, які живуть у віртуальному світі?
— Раніше їх уявляли як банальних зломників. Тепер відомо, що це — люди, які добре орієнтуються у програмуванні. Хоча трапляються такі собі комбінації «бандитів з 90-х» та сильних програмістів. У будь-якому разі, це люди з аналітичним складом розуму та хорошою комп’ютерною грамотністю.
— Освіта все більше переходить у онлайн-режим. Як можете оцінити ситуацію з точки зору викладача?
— Система навчання справді суттєво модифікується та рухається у невідомому напрямі. У зв’язку з пандемією, найпрестижніші європейські виші тепер пропонують підписки на безкоштовне навчання. У першу чергу, освіту варто оцінювати за рівнем викладачів та оточення. Навчаючись онлайн, студенти це втрачають. Як наслідок — за таку освіту не має сенсу платити великі гроші.
Якщо говорити про початкові класи, дітей такого віку дуже складно навчати онлайн. До того ж вони насамперед потребують соціалізації. Зважаючи на усі ці фактори, робимо висновок: якщо навчання проводиться онлайн, то втрачається основний його сенс.
інші новини
- Учителів Івано-Франківська навчали сучасним засобам дистанційного навчання
- З 8 березня на території Закарпатської області діятиме червоний рівень епідемічної небезпеки, - рішення Комісії ТЕБ та НС
- Як схуднути до літа: поради і лайфхаки від дієтологів
- Національна служба здоров’я уклала договори із 64 медзакладами на надання допомоги пацієнтам при гострому інфаркті міокарда
- Прозорий земельний ринок проти корупції: як розвиватимуться села Івано-Франківщини після скасування мораторію
- СБУ викрила приватного адвоката на зловживанні впливом
- Що треба знати громадам, аби вигравати проєкти на конкурсах: топ-5 порад
- 15-річна дівчина з Кривого Рогу створила “групу смерті” в Telegram на 500 людей - поліція
- Жінки Прикарпаття: на 1000 жінок в області припадає 897 чоловіків, хоча дівчаток народжується мерше
- Студентка з Івано-Франківська перемогла на всеукраїнському конкурсі витинанок
- Рятувальники Калущини ліквідували займання сухої трави в промисловій зоні міста Калуш.
- Що потрібно знати про декларування
- Інвестиційне забезпечення економіки області у січні–грудні 2020 року
- Ґудвеллі Україна підтвердила сертифікат GlobaG.A.P.
- 8 Березня: свято ніжності і краси чи рівноправ’я?
- Прокуратура домоглась стягнення у бюджет селища на Прикарпатті майже 650 тис. грн коштів пайової участі
- У Калуші планують першочергові роботи щодо запобігання підтопленню мікрорайонів міста
- В Україні вже можна записатися в чергу на щеплення проти COVID-19
- СБУ заблокувала діяльність міжрегіональної групи, яка нелегально переправляла мігрантів до країн ЄС
- Калуська прокуратура слідкує за додержання прав і свобод людини