Гормональна контрацепція: про всі “за” і “проти” розповідає франківська гінекологиня

опубліковано: 2021.01.21 | Коментарів: 0 | Переглядів: 112

Питання гормональної контрацепції є одним із найпопулярніших, які цікавлять сучасних жінок на прийомі гінеколога. Навіть у будь-яких медичних блогах, присвячених тематиці гінекології, близько 60% питань читачок стосуються переваг та недоліків використання гормональної контрацепції.

У статті ми висвітлимо головні питання, які цікавлять кожну з вас. У чому полягає суть та дія гормональної контрацепції? У чому її переваги та недоліки? Чи приносить вона побічні ефекти? У яких випадках вона необхідна, а у яких – суворо протипоказана? Для "Галки " розповідає Гайсенюк Оксана Василівна – лікар акушер-гінеколог медичного центру Оксфорд Медікал в Івано-Франківську.

ГОРМОНАЛЬНА КОНТРАЦЕПЦІЯ – ЩО ЦЕ?

Профілактика небажаної вагітності включає в себе безліч методик: бар’єрні (чоловічі та жіночі презервативи), внутрішньоматкові спіралі, спеціальні мазі, які пригнічують розвиток сперматозоїда. Одним із перших за своєю популярністю є метод пероральної гормональної контрацепції, грубо кажучи, прийом КОКів (комбіновані оральні контрацептиви).

КОКи – це препарати у формі таблеток, що містять у своєму складі певну кількість похідних жіночих статевих гормонів (прогестину, естрадіолу). Окрім таблетованих препаратів, гормональна контрацепція можлива у форм спеціальних імплантів (пролонгована гормональна контрацепція).

Дія гормональної контрацепції полягає у впливі на перебіг овуляції (пригнічення розвитку жовтого тіла), пригніченні росту ендометрію, підвищенні густини та в’язкості слизу, що порушує проходження сперматозоїда. Відповідно, ризик вагітності у такому випадку знижується до 1-2%, що робить гормональну контрацепцію одним із передових методів.

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ГОРМОНАЛЬНОЇ КОНТРАЦЕПЦІЇ

Навколо гормональної контрацепції витає безліч міфів та стереотипів. Враховуючи те, що раніше гормональні препарати були далекими від досконалості і рівень діагностики не завжди дозволяв лікарям визначити протипоказання, жінки часто висвічують свій негативний досвід прийому, адже вони особисто стикалися із проблемами гормональних розладів, порушення фертильності, стрімкого набору зайвої ваги, розладів ШКТ, адаптаційних розладів неврозів та ін. Мушу зазначити, що сучасні КОКи є набагато безпечнішими і при правильному дозуванні не приносять негативних наслідків.

Тому, серед переваг гормональної контрацепції ми можемо виділити:

 • високий ефект протизаплідної дії (98-99%);
 • відсутність необхідності у інвазивних втручаннях;
 • збереження повноти відчуттів під час статевого акту;
 • формування регулярного менструального циклу;
 • зниження інтенсивності ПМС, усунення менструального болю;
 • зниження ризику розвитку фолікулярної кісти яєчника;
 • зниження ознак гіперандрогенемії (посиленого оволосіння та ін.)
 • зниження проявів акне.

Проте, на жаль, ідеальної контрацепції не існує і навіть любимі нам КОКи мають свої недоліки:

 • незручність у використанні (необхідний щоденний прийом препарату у певні години);
 • у випадку, якщо пропустити бодай один прийом таблеток чи запізнитися на 1-2 години – протизаплідний ефект втрачається;
 • жодного захисту від сечостатевих інфекцій, тому КОКи рекомендовані тільки у випадку наявності постійного та надійного статевого партнера;
 • неправильне дозування може призвести до гормональних розладів;
 • ризик індивідуальної непереносимості: розладів травлення, болю у животі, загального недомагання.

Головним недоліком гормональної контрацепції я вважаю їх надмірну доступність. Жінки вирішують приймати КОКи  тоді, коли прочитають допис блогера з ноткою реклами, тоді, коли порадить подруга, бо «їй допомагає», тоді, коли самі побачать буклет у аптеці. Тому власне ми і стикаємося з негативними наслідками неконтрольованого прийому КОКів.

ЯК ПРАВИЛЬНО ПІДІБРАТИ ГОРМОНАЛЬНУ КОНТРАЦЕПЦІЮ?

Щоб бути впевненим у правильному підборі якісної контрацепції, варто звернутися за консультацією до гінеколога. Лікар озвучить всі «за» і «проти» для конкретно вашого випадку, проведе ряд обстежень, щоб виключити усі протипоказання та порадить саме  той препарат, доза якого буде для вас максимально ефективною і не призведе до небажаних ефектів!

Бажаю бути свідомими та не забувати про профілактичні візити! Будьте здорові!

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини