У ПЦУ розвінчали міф про купання в ополонці на Водохреще та “змивання” гріхів

опубліковано: 2021.01.18 | Коментарів: 0 | Переглядів: 54

Традиція купання в ополонці на Водохреще не допомагає “змивати” гріхи. А твердження про “давню українську традицію” у ПЦУ назвали міфом.

Ймовірно, цей звичай прийшов до нас від росіян та пов’язаний з ідеєю загартування організму, – повідомляє УП Життя

“Абсолютно помилковим є судження, ніби купання у крижаній воді після водосвяття “змиває” усі гріхи.

Яким чином їх можна “змити”? Хіба сам фізичний акт занурення в освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання?

Жодного церковного припису для звершення такого дійства на свято Богоявлення немає”, – розповідають в ПЦУ.

Щодо походження традиції, то в ПЦУ запевняють, що вона не має українського походження.

“Мотивація у кожного різна: хтось “змиває” гріхи, хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось аргументує це дотриманням “давньої української традиції”. Останнє твердження – цілком помилкове!

У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було.

Ані етнографи, ані історики ще до середини XX століття не фіксували нібито “традиційних” масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього.

Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідженнях про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку”, – розповідають в ПЦУ.

За їхніми словами, згадки про масові пірнання у воду на свято Богоявлення з’явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Тобто це доволі нова традиція.

“Деякі історики пов’язують такий звичай з нашими північними сусідами, росіянами, у яких було заведено пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму як частини здорового способу життя”, – розповідають в ПЦУ.

При цьому в ПЦУ наголошують, що не забороняють пірнати у холодну воду, але закликають не вважати цю дію церковною та не пов’язувати її з Водохрещам.

“Хто робить такий вибір – має чинити це усвідомлено та відповідально, ретельно зважуючи всі “за” і “проти”: стан здоров’я, причини для такого вчинку, можливі наслідки, зокрема в умовах пандемії”, – додали в ПЦУ.

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини