Чому 6 січня поляки пишуть на дверях «К+M+B»?

опубліковано: 2021.01.04 | Коментарів: 0 | Переглядів: 79

Тому, хто вперше приїхав до Польщі, можуть впасти в око написи білою крейдою на дверях — «K+M+B» або «С+M+B». Традиція писати ці літери бере свій початок у XVIII столітті. В часи ПНР для багатьох поляків ці написи були своєрідним маніфестом.

6 січня Римо-Католицька Церква відзначає Богоявлення (Objawienie Pańskie). В народі це свято частіше називають Трьох Царів (Trzech Króli). Згідно з переданням, три мудреці зі Сходу прийшли поклонитися новорожденному Ісусові і тоді Бог в людському втіленні вперше явився людям. Про це пише сайт culture.pl

На початку XXI століття в Польщі з'явилася цікава традиція: в день Богоявлення на вулицях сотень міст і містечок відбуваються барвисті костюмовані процесії, на чолі яких ідуть «царі» з коронами на головах.

В останні роки в процесіях брало участь близько мільйона поляків, в тому числі перші особи держави.

Процесії, як правило, відбуваються в центрі міста. Учасники колядують і радісно вітають перехожих, фотографуються з ними.

Загадкові написи на дверях

6 січня у всіх костелах служать святкову літургію, на якій священики освячують крейду, ладан і золото. Кожен учасник літургії повертається додому з білою крейдою і пише на зовнішньому боці дверей свого помешкання «K+M+B» або «С+M+B» і рік.

Стосовно літер існують різні інтерпретації. Священики пояснюють, що треба писати «С+M+B», оскільки це перші літери слів «Christus mansionem benedicat» (хай Христос благословить цей дім — лат.). Проте більше прижилася народна версія — «K+M+В»: існує переконання, що трьох царів (мудреців, магів), котрі прийшли поклонитися новорожденному Ісусові, звали Каспар (Каспер), Мельхіор і Бальтазар, а «K+M+В» — це їхні ініціали.

Традиція писати ці літери крейдою на дверях з'явилася у XVIII столітті. В період Польської Народної Республіки для багатьох поляків ці літери були своєрідним релігійним маніфестом. Як відомо, комуністи агресивно насаджували атеїзм. Тим-то поляки, протиставляючись комуністичній пропаганді, з року в рік 6 січня писали на своїх дверях «K+M+В».

Тріє царі: джерела й інтерпретації

Сьогодні неможливо дати однозначну відповідь, ким були три царі. Євангелист Матвій пише про «магой» зі Сходу, котрі прийшли до новорожденного Ісуса. Це грецьке слово можна перекласти як маги, мудреці, волхви. Цікаво, що ніде в Біблії не подано їхніх імен, проте в Західній Церкві вже у VIII столітті прийнялися імена Каспара, Мельхіора і Бальтазара.

Скажімо, латинське джерело Collectanea et Flores зображає Мельхіора як літню людину зі сивою бородою, Каспара — безбородим юнаком, а Бальтазара — смаглявим темнобородим чоловіком середнього віку.

Євангелист Матвій також не подає числа магів. Стінні розписи в римських катакомбах ІІ-ІІІ століть зображають двох, чотирьох або шістьох волхвів. У сирійців та вірмен говориться навіть про дванадцятьох. Проте в церковній традиції залишилася історія трьох мудреців зі Сходу, які прийшли поклонитися Ісусові і принесли три дари: золото — символ царської гідності, кадило — символ священичої гідності і миро — символ сповнення пророцтв і заповідь смерті. Трьох мудреців бачимо, зокрема, в базиліці святого Аполінарія в Равенні з VI століття. Серед християнських письменників це число вперше з'являється в Оригена.

 
Eugeniusz Klimakin
Автор: Eugeniusz Klimakin

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини