Уповноважена презентувала спецдоповідь «Вплив пандемії COVID-19 на ромську громаду в Україні»

опубліковано: 2020.12.26 | Коментарів: 0 | Переглядів: 68

Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денісова презентувала спеціальну доповідь «Вплив пандемії COVID-19 на ромську громаду в Україні».

Вона зазначила, що всього Офісом Омбудсмана  було здійснено 20 моніторингових візитів до місць компактного поселення ромів та органів місцевого самоврядування, а також проведено 286 інтерв’ю з представниками ромської громади.

 

"Становище ромської громади за 7 років не покращилось. Відтак, проблеми, з якими стикається ромська громада у сфері доступу до інформації, соціальних, освітніх, медичних послуг, працевлаштування, документування набули ще більшої гостроти й актуальності та виявили суттєві прогалини у реагуванні влади на надзвичайні виклики та підтримку цієї категорії громадян. А в умовах поширення коронавірусної інфекції проблеми, з якими стикаються роми у всіх сферах суспільного життя ще більш загострилися. Їх права порушуються", - заявила Денісова.

Уповноважений наголосила, що наразі складно визначити точну чисельність представників ромської громади, адже за даними міжнародних і громадських організацій, чисельність ромів, які проживали в Україні у 2019 році, коливається від 200 тис. до 400 тис. осіб. Натомість за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року – 47,6 тис. осіб ромської спільноти.

"Найбільш незахищеними перед загрозою стрімкого поширення коронавірусної інфекції виявилися роми, які мешкають у стихійних поселеннях. Основними ризиками під час пандемії є незадовільний санітарно-гігієнічний стан у ромських поселеннях, велике скупчення людей на невеликій території, недотримання встановлених правил карантинного режиму, відсутність ідентифікаційних документів", - повідомила Денісова.

Омбудсман уточнила, що майже 10% загальної кількості ромів не мають документів, що посвідчують особу, що позбавляє їх доступу до базових послуг, зокрема у сферах охорони здоров’я, освіти, соціального захисту та працевлаштування.

"Для багатьох ромських родин єдиним джерелом доходу під час пандемії стали соціальні виплати, отримати які вони можуть знову ж таки лише за умови наявності документів, що посвідчують особу. Зусилля з отримання чи відновлення документів, що посвідчують особу довелося відтермінувати на час карантину через призупинення надання адміністративних послуг, а також послуг із надання правової допомоги", - зазначила Уповноважений.

Крім того, негативні соціальні наслідки від впливу пандемії COVID-19 особливим чином позначились на ромських жінках, зокрема, з їх роллю у підтримці своїх родин, забезпеченні догляду за дітьми, літніми та хворими членами родини, продовольчим забезпеченням своїх домогосподарств. Режим ізоляції призвів до підвищення ризиків гендерно - зумовленого та домашнього насильства щодо ромських жінок та дівчат.

Уповноважений нагадала, що роми зазнають упередженого ставлення з боку суспільства, що виявляється в різних формах – від ігнорування їхніх нагальних проблем, до вчинення конкретних дискримінаційних дій, як-от з боку Івано-Франківського міського голови, який у квітні цього року звернувся до працівників поліції з проханням примусово вивезти ромів з м. Івано-Франківськ до Закарпатської області.

"Результати проведених моніторингових візитів свідчать про відсутність ефективної роботи та формальність підходу на рівні місцевої влади до толерантного ставлення та подолання негативних стереотипів стосовно ромів", - заявила Денісова.

Омбудсман запропонувала для вирішення зазначених у спецдоповіді проблемних питань та відновлення прав ромів активізувати роботу щодо документування представників ромів, розробити механізм доступу представників ромської національної меншини до послуг охорони здоров’я у разі відсутності у них документів, що посвідчують особу, розробити механізм встановлення додаткової державної матеріальної допомоги на дітей ромської національності за умови їх навчання з метою отримання початкової та середньої освіти та забезпечити невідкладне реагування відповідно до законодавства на факти поширення мови ворожнечі стосовно ромів, а також забезпечити належне розслідування злочинів на ґрунті ненависті, скоєних проти ромів.


 

...

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини