На Прикарпатті шукають фінансування для відновлення вузькоколійки (ФОТО

опубліковано: 2020.12.03 | Коментарів: 0 | Переглядів: 161

 

 

На Рожнятівщині, що на Прикарпатті, планують відновити вузькоколійку за кошти Європейського Союзу. Відповідний проєкт від Брошнів-Осадської громади подали на конкурсний відбір.

У 2018-му році з обласного бюджету уже виділили 50 тисяч гривень на виготовлення проєктно-кошторисної документації для відновлення залізниці від селища Брошнів-Осада до села Осмолода, інформує Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

Вузькоколійку, яка з’єднувала Осмолоду та Брошнів-Осаду, збудували приблизно в 1900-му році для транспортування з гір вирубаного лісу. Її протяжність була близько 60 кілометрів. 30 років тому колію майже повністю розібрали.

"Тут проходить центральна траса Івано-Франківськ - Львів. Через неї проходила ця вузькоколійка. Стояли два великі шлагбауми, коли поїзд їхав з лісом. Ліс, який в цих вагонах возили (це були дев'ятиметрові, інколи навіть довші стовбури смерек), люди називали "льора". Таких "льор" могло бути вісім, іноді - десять", - каже історикЯрослав Павляк.

В Брошнів-Осаді ще збереглося приміщення складу, куди звозили дерева, та лісопильний цех.

Таким чином, деревину уже тоді починали обробляти в Брошнів-Осаді, розповідає Ярослав Павляк:

"Ми довели використання деревини до 97%. Великі дошки йшли на велику будову: на вікна, на двері. Менші деталі йшли на поперечки, ще менші - на штапики для вікон. Отут був "ширпотреб", робили табуретки, які ще до сьогоднішнього дня є у наших людей в Брошневі".

Тепер у громаді виявили бажання відновити вузькоколійку. Якщо Європейський Союз долучиться до співфінансування цього проєкту, то до 2022-го року можна буде збудувати п'ять кілометрів залізничного полотна. Які саме населені пункти сполучатиме вузькоколійка, поки не вирішили, каже розробник проєкту, начальник відділу будівництва та проєктної діяльності Брошнів-Осадської ОТГ Святослав Сологуб. Також розповідає, що будуватимуть цю колію з перспективою відновлення усіх 60-ти кілометрів. За підрахунками, на це потрібно близько одного мільярда гривень.

"У 2019-му році розробили техніко-економічне обґрунтування університетом нафти та газу, і цього року протягом двох-трьох місяців розробили проєктну заявку. Її загальна кошторисна вартість сягає 49-ти мільйонів. Тобто, це 24 мільйони за кошти державного бюджету відповідно з Європейського Союзу і 25 мільйонів - співфінансування. Співфінансування гарантують усі місцеві органи влади - тобто, ті сільські ради, які знаходяться на шляху вузькоколійки, Брошнів-Осадська ОТГ, звичайно, районні ради та районні державні адміністрації", - говорить Святослав Сологуб.

Першочергово вузькоколійку використовуватимуть з туристичною метою, але вона може бути корисною і в промисловості, каже перший заступник голови Брошнів-Осадської ОТГБогдан Мельник:

"Реалізація цього масштабного проєкту сприятиме розвитку Рожнятівщини - відновленню ефективного функціонування гірських залізниць вузької колії. Є ще економічно-доцільне впровадження такого проєкту – не тільки сприятиме розвитку туризму, але і стане основою для планування розвитку інфраструктури, збереження автомобільних доріг, екологічного перевезення лісу. Оскільки наш Рожнятівський район повністю промисловий, це буде велика вигода для нас".

Голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів каже, що ідея відновлення вузькоколійки виникла три роки тому, коли створили громаду. У 2020-му році з обласного бюджету на цей проєкт виділили 100 тисяч гривень і ще 80 тисяч гривень - з бюджету ОТГ.

Він пояснює:

"Ця сума, близько 180 тисяч гривень, спрямована підряднику, який робить зйомку земельних ділянок. Тобто, побутує така думка, що це нереально, тому що по тій самій дорозі, де проходила вузькоколійна залізниця, вже отримані приватні ділянки. Якраз саме для цього робили зйомку землі, щоб зрозуміти, куди саме можна обійти ці приватизовані земельні ділянки".

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини