Що тепер робитимуть районні ради та районні держадміністрації?

опубліковано: 2020.07.27 | Коментарів: 0 | Переглядів: 344

 

В Україні залишаться райони виключно для того, щоб держава могла ефективно керувати територіями: щоб Уряду було легше організовувати роботу різних структур на місцях – судів, податкової, соцзахисту, пенсійного фонду, поліції тощо. Район – це адміністративно-територіальна одиниця для уряду, а не для громадян. Для громадян – громади.

У такій великій державі як Україна недостатньо лише громад і областей – має бути проміжний, районний, рівень управління. Райони записані в Конституції і закріплені в концепції 2014 року, відповідно до якої в Україні відбувається реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

 

Районні ради продовжать ухвалювати рішення, а РДА – їх реалізовувати. Утім завдань стане трохи менше, адже частину повноважень – освіта, утримання ЦНАПів та іншого комунального майна – перебирають на себе громади.

За районними органами частково залишається медицина, освіта, соцзахист і логістика. Ключове у роботі РДА після 1 січня 2021 року – це соціальний захист, державні програми та координація різних органів, на кшталт ДСНС, поліції, лісгоспів.

Райради – стануть "підтримувальною подушкою" для тих закладів, які громади не зможуть взяти собі на утримання. Це частина районних лікарень, позашкільні навчальні заклади, дитячо-юнацькі спортивні школи, дитячі будинки, будинки для людей похилого віку. 

Ключове, що втрачає район після передачі повноважень на громади, – це гроші, а сааме 60% податку на дохід фізичних осіб (ПДФО), які проживають в межах району. Замість району вони йтимуть одразу в громади.  Ми приходимо до того, що громади отримують більше грошей і повноважень. З районів усе це "вимивається" – райони залишаються більше для державної координації.

Громади на своїй території зберуть 60% податку на доходи фізосіб, 100% податку на нерухомість, 100% земельного податку тощо, а також пряму освітню субвенцію (кошти на зарплату вчителям).

Районний бюджет тепер здебільшого поповнюватиметься за рахунок комунальних підприємств, які залишилися на його балансі, та дотацій з державного бюджету.  Районні ради з часом варто ліквідувати.

Поки що не визначено, що буде зі школами, лікарнями, будинками культури в ліквідованих районах, оскільки відповідний законопроект ще не ухвалений. Йдеться про автоматичну передачу майна. Більшість об’єктів просто змінять юридичний статус – перейдуть від району до громади, на території якої вони розташовані.

Райони з громадами мають вирішити, які саме об’єкти вони забирають у свою власність.  Майно, на яке не буде попиту, - наприклад, спортивна школа чи велика районна лікарня, - може залишитися району чи перейти на рівень області.

Впродовж 2 років у кожній громаді будуть ЦНАПи. Районні суди, відділення прокуратури, пенсійного фонду працюватимуть у звичному режимі, проте згодом їм доведеться під лаштуватися під новий територіальний устрій. Управління пенсійного фонду буде в райцентрі, але його структурні підрозділи будуть у громадах.

Після перших місцевих виборів 25 жовтня розпочнеться перерозподіл районів. Райради втрачають свої повноваження наступного дня після виборів – тобто 26 жовтня. РДА працюватимуть до кінця 2020 року, бо на них розписані бюджетні кошти.

Перехідний період нового районування триватиме півроку – з 1 січня до 1 липня 2021 року. Нове районування дозволить підпорядкувати державне управління, збільшить надходження в громади, дозволить людям якісніше отримувати послуги і розпоряджатися ресурсами. Попереду ще багато змін – до Конституції, до законодавства щодо місцевих державних адміністрацій, ЦНАПів, Бюджетного кодексу тощо.

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини