У Вигоді відбувся онлайн-фестиваль бойківської культури

опубліковано: 2020.07.17 | Коментарів: 0 | Переглядів: 376

Щоб пам’ятати своє минуле і передати його нащадкам, відділ культури Вигодської ОТГ разом із “Молодою Просвітою Прикарпаття” організували онлайн-фестиваль “Єднання поколінь. Бойки”. Для святкувань обрали дві локації: 200-літню хату і громадський простір “Вулик”. Старші вигодяни розпочали дійство щирою розмовою з молодшим поколінням про традиції предків, згадали бойківські пісні і танці. Також діти та дорослі повертали з забуття давні місцеві промисли, вчились робити іграшки зі сіна.

“У давнину люди плели кошики зі соломи, кори, лози. Ми хочемо все це показати нашій молоді і відновити бойківські традиції, - розповів власник місцевої мануфактури Володимир Штогрин. - Для майстер-класу взяли природний матеріал - сіно. Є різні техніки сіноплетіння: за допомогою нитки, кругове. Так можна створювати корзинки, іграшки і ще багато чого цікавого. Все залежить від фантазії людини. Також не варто забувати, що заняття має ще й арт-терапевтичний ефект”.

Молоді вигодяни підтримали ініціятиву старших бойків та допомогли організувати онлайн-фестиваль. Членкиня громадського простору “Вулик” Софія Футерко зазначила, що у Вигоді прагнуть об’єднати різні покоління задля відновлення своєї історії: “Бойки - закриті люди, тому ми мало знаємо про наш край. Громадський простір Вигоди має стати тим місцем, де спільно будемо збирати кожну зернину бойківських традицій і дамо їм нове життя”.

Завершився фестиваль смачними частуваннями у 200-літній бойківській хаті, що у селі Новошин. Тут місцеві ґаздині вчили молодих бойків готувати "хамулянку", лободу тушковану,  бульбяні пироги і традиційні грибні бойківські страви. Все це робили на старій печі. Між частуваннями жінки розповідали історії свого роду.

“Спосіб життя наших предків був надзвичайно правильним. Як з’ясувалось, їли вони здебільшого рослинну їжу і п’ять разів на рік дотримувалися суворого посту: не їли м’ясного, жирного, молочного. Риби у нас майже не було. Готували фасолю, біб, горох, капусту. Основною стравою була картопля. Хліб на бойківщині пекли тільки житній, бо пшениця у нас замерзала”, - розповіла очільниця кластеру сільського туризму “Бойківський колорит” Оксана Клебан.

Співорганізаторка, голова ГО “Молода Просвіта Прикарпаття” Євгенія Бардяк розповіла, що через карантинні обмеження обставини, навпаки, дозволили розширити аудиторію шанувальників бойківської культури. Завдяки трансляції та відеозйомкам більше людей познайомилося з елементами своєї культури, традицій, історії.

“Для нас було важливо продемонструвати бойківську культуру не тільки для вигодян, а й для всіх, хто народився у Долинському, Рожнятівському та Калуському районах. Адже саме тут є нащадки бойків”, - підсумувала Євгенія Бардяк.

 

Захід реалізували відділ культури Вигодської ОТГ та громадська організація “Молода Просвіта Прикарпаття” за сприяння Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА у рамках програми “Молодь Прикарпаття”.

Автор фото – Тарас Волошин

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини