Гроза в горах: правила поведінки, що рятують життя

опубліковано: 2020.06.16 | Коментарів: 0 | Переглядів: 167

   Грози для мандрівників, особливо в горах, — це джерело небезпеки і часто загроза для життя. У ніч проти 13 червня в Карпатах  під час сходження на гору Грофу від удару блискавки загинув 26-річний турист зі Львова.

Низка порад від рятувальників, які можуть бути корисними для тих, хто збирається у гірську мандрівку.

1. Погода в горах часто міняється: перевірте місцевий прогноз перед виходом у гори і відмовтесь від походу, якщо найближчим часом слід чекати грози.

2. Виходьте рано-вранці. Переважна більшість літніх гроз у Карпатах мають так звану конвекційну природу (утворюються від нагрівання і руху потоків повітря). Такі грози трапляються зазвичай у другій половині дня і майже ніколи зранку.
 

Втікайте профілактично, ховайтесь правильно

3. Якщо гроза наближається, а ви вже в горах, спускайтесь якнайшвидше. План дістатись до якогось сховку вгорі — це зазвичай поганий план, краще спустіться вниз.

4. Правило 30/30: швидкість звуку — 330 м/с. Якщо від блискавки до грому минуло менше 30 секунд, значить буря на відстані менше 10 км і треба шукати сховку. Хмари рухаються іноді дуже швидко. Тож 10 км — це не багато, а мало. Не чекайте дощу, бо гроза часто випереджає дощ, іноді на десятки кілометрів Сховок можна полишити не раніше ніж через 30 хв. після останнього грому.

5. Ніколи не ховайтеся під окремим деревом, легким навісом на відкритій місцевості чи електричним стовпом. Якщо поряд проходять лінії електромереж, спробуйте опинитись від них якнайдалі.

6. Якщо ви у водоймі, і починається гроза: швидко виходьте на берег. Взуйтесь: босі ноги + мокра земля — це cтрашна електропровідна система. Відійдіть щонайменше на 50 метрів (а краще ще далі, і до безпечного сховку).

7. Коли ви вже сховались у будинку, і там є балкон — не треба визирати і споглядати бурю з балкону. Це романтично, але небезпечно. Зачиніть балкон та вікна і будьте у приміщенні подалі від вікна.

 

Якщо гроза вас наздогнала, і вам все-таки доведеться перечекати її в горах

8. Вимкніть мобільний телефон та інші електропристрої, які у вас є.

9. Зійдіть з велосипеда і не торкайтесь його металевих частин, а краще — відійдіть від нього подалі.

10. Уникайте відкритого простору, водойм чи водних потоків, окремих дерев, окремих скель. Якщо є вибір, не йдіть по мокрій глинистій дорозі, вона не тільки слизька, а й добре проводить електричний струм.

11. Якщо гроза застала вас на відкритій місцевості:
- зупиніться, зімкніть ноги і присядьте навпочіпки;
- не сідайте на відкритий ґрунт;
- не стійте, розставивши ноги (це створить крокову напругу а вас перетворить на живий електричний дріт);
- ізолюйтесь: покладіть під ноги рюкзак, поліетиленовий пакет, намет, силіконовий килимок чи каремат — на них можна сісти чи стати;
- не створюйте скупчень (якщо ви у групі — розділіться, не туліться одне до одного, не тримайтесь за руки);
- якщо з якоїсь причини доводиться не стояти, а пересуватись, робіть це маленькими кроками (крокова напруга — ваш ворог).
12. Якщо ви на горі, то не притуляйтесь всім тілом до скелі, відхиліться від неї принаймні на 1 м. Якщо на горі є допоміжні ланцюги, не тримайтеся за них: вони металеві, а тому дуже небезпечні. Якщо мусите триматися — одягніть гумові рукавиці, чим товстіші, тим краще (гума — діелектрик). Якщо рукавиць немає, а триматися треба, то можна взяти поліетиленовий пакет і зробити з нього імпровізовану “рукавицю” для захисту від струму.
13. Потурбуйтесь про безпеку домашніх тварин: заберіть собаку в намет, посадіть його з собою на каремат чи просто візьміть на руки. Якщо ходите з собакою в гори, візьміть для неї осінньо-зимові капці з поліетиленового чи силіконового матеріалу.

Безпечних і красивих вам гір!

 

Василь Микитин, начальник Калуського МРВ У ДСНС

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини