Як відпочити влітку без шкоди для здоров’я: рекомендації медиків

опубліковано: 2020.06.15 | Коментарів: 0 | Переглядів: 80

Упродовж останніх десятиліть внаслідок зменшення озонового шару рівень сонячної радіації зростає. До складу сонячного випромінювання входять інфрачервоний та ультрафіолетовий спектри. Останній є одним з етіологічних чинників розвитку меланоми шкіри – злоякісного захворювання, яке має блискавичний перебіг і високу смертність, повідомляє  Галицький Кореспондент

Що варто знати про безпечну засмагу і як вберегти свою шкіру від сонячних опіків?

Реакція шкіри на опромінення є індивідуальна і залежить від типу шкіри. В загальному розрізняють шість типів, перші два з яких є найбільш вразливими до сонячного опромінення. Вони притаманні людям з природнім блідим тоном шкіри, блакитними очима, світлим та рудим волоссям, які засмагають швидко і легко можуть отримати сонячний опік шкіри, навіть при нетривалому перебуванні на сонці.

Влітку слід пам’ятати про елементарні прийоми захисту шкірних покривів, які запобігатимуть їх пошкодженню і розвитку в перспективі небезпечних онкологічних захворювань. Зокрема, тривалість початкових прийомів сонячних ванн повинна становити до 10 хв. Засмагати рекомендують до 11 години ранку або вже після 16-ї, оскільки в інші години дня сонячне опромінення є дуже агресивним і шкідливим для шкіри. Час засмаги потрібно збільшувати поступово кожного дня на 5-10 хв. Варто зазначити, що в той час, коли людина перебуває в тіні, шкіра практично не обгорає, а кількість УФО, яке потрапляє на шкіру, зменшується лише на 50%, тому навіть в хмарну погоду ультрафіолетове опромінення є активним.

Влітку люди полюбляють відпочивати на морі. При цьому потрібно пам’ятати, що, з одного боку, під час купання морська вода за своїм хімічним складом сприятливо впливає на шкіру, проте, з іншого боку, вона має здатність фокусувати пучки сонячного випромінювання на шкірі, а після висихання води сіль, яка залишається на шкірі, пересушує її, знижуючи захисні властивості останньої. Ось чому дуже важливо після купання в морі прийняти душ та витерти шкіру насухо.

Одним з головних методів захисту шкіри від небезпечного спектру сонячного опромінення є сонцезахисні креми. У кожного крему є певний індекс SPF, який характеризує збільшення стійкості шкіри до опіків. Люди, які мають світлий тип шкіри, повинні використовувати креми з високим індексом SPF. Сонцезахисний крем потрібно оновлювати на шкірі з періодичністю дві години, а після кожного контакту з водою наносити повторно новий шар захисту. Сонцезахисний крем варто наносити за 30 хвилин до виходу на вулицю, оскільки УФ-фільтри, які входять до його складу, після нанесення на шкіру активуються не одразу.

Сонцезахисний крем обов’язково потрібно наносити дітям, дитяча шкіра є тонша та в рази чутливіша, ніж шкіра дорослої людини. Опіки шкіри від сонячного опромінення, перенесені у дитинстві, можуть бути причиною розвитку меланоми вже у дорослому віці. Згідно загальноприйнятих рекомендацій, дітям  у віці до 3-х років, взагалі не варто перебувати на пляжах в сонячну погоду. Потрібно пам’ятати також про те, що літом потрібно одягати дітям головні убори, світлий одяг і бажано обмежити прогулянки в період з 11 до 16 години дня.

Надмірна засмага є шкідливою, шкіра втрачає свої еластичні властивості, тургор, стає сухою, погано втримує вологу, відбувається руйнування еластичних волокон, піддається передчасному старінню. Найжахливіший наслідок надмірного захоплення засмагою – ризик захворювання на меланому, яка щороку вражає близько 2700 наших громадян, при цьому кожен 4-5 пацієнт з гістологічно верифікованою меланомою помирає. До групи високого ризику щодо розвитку меланоми належать люди, які мають велику кількість невусів (родимок) на тілі. Не кожен невус може переродитися в злоякісне захворювання, проте потрібно регулярно, раз у пів-року, проводити самообстеження шкірних покривів, при потребі використовуючи для цього дзеркало. У випадках виявлення зміни кольору невуса, появи асиметрії, нерівності чи нечіткості його меж, самовільного мокнуття чи появі підозрілих кірок на його поверхні, а також, якщо з’являється відчуття дискомфорту в зоні невуса, необхідно негайно звернутися до лікаря-спеціаліста. Можна звертатися як до свого сімейного лікаря, так і до дерматолога чи лікаря-онколога.

Бережіть свою шкіру – вона є показником вашого здоров’я! Не зловживайте перебуванням на сонці і нехай ваш літній відпочинок буде приємним.

Матеріал підготували:

Професор кафедри онкології ІФНМУ Голотюк Володимир Володимирович

Студентка 6 курсу медичного факультету ІФНМУ Вдовиченко Альона Вікторівна

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини