ПОЗАМАТКОВА ВАГІТНІСТЬ

опубліковано: 2019.12.11 | Коментарів: 0 | Переглядів: 385

Вагітність - це, безперечно, чи не найпрекрасніший період в житті кожної жінки. це 9 місяців чуда, коли у тобі зароджується нове життя, твоя половинка, синочок або донечка... І тоді вже злітаєш так високо над хмарами, бо щастю немає меж. Ти станеш мамою! Але бувають випадки, коли ця вагітність може бути небезпечною для здоров'я жінки. Серед таких, зокрема, - позаматкова вагітність.

Що таке позаматкова вагітність? Термін «позаматкова вагітність» вельми промовистий - це вагітність, що розвивається «поза маткою». А де? Найчастіше (у 99% випадків) – у матковій трубі, іноді в яєчниках і вкрай рідко, але все-таки можливий і такий варіант – у шийці матки, черевній порожнині. На превеликий жаль – однозначних, очевидних для самої жінки, симптомів позаматкової вагітності на її ранніх термінах не існує. Після прикріплення яйцеклітини поза маткою в жінки, як і при звичайній вагітності, припиняються місячні, нагрубають молочні залози, може з'явитися нудота та легке запаморочення.

Важливо знати, що позаматкову вагітність зберегти неможливо. Йдеться не лише про те, наскільки сильно постраждає її репродуктивне здоров'я, а іноді, про порятунок її життя. Справа в тому, що прикріпившись у «недозволеному місці», запліднена яйцеклітина починає розвиватися, як і при звичайній, матковій, вагітності. Збільшуючись у розмірі, зрештою роз'їдає та розриває маткову трубу, яєчник або судину, викликаючи сильний біль понизу живота і внутрішньочеревну кровотечу. З цього моменту рахунок йде на хвилини – чим раніше буде зроблена операція, тим більше шансів на те, що наступна вагітність буде благополучною.

Фактори ризику, або, що може призвести до розвитку позаматкової вагітності:

- перенесені раніше запальні захворювання (сальпінгоофорит, ендоміометрит), аборти;

- порушення гормональної функції яєчників;

- генітальний інфантилізм;

- перенесені операції на внутрішніх статевих органах;

- підвищена активність трофобласта;

- аномалії розвитку маткових труб;

- спайковий процес у малому тазі внаслідок ендометріозу або гострого апендициту, інфекційних ускладнень після пологів або аборту;

- хірургічні втручання на маткових трубах — перев'язка, органозберігаючі операції з приводу позаматкової вагітності, операції з приводу безпліддя;

- використання внутрішньоматкових контрацептивів;

- порушення функції яєчників, гормональні порушення;

- штучне запліднення (екстракорпоральне) з перенесенням ембріона або зиготи);

- вік жінки старше 35 років.

 

Як запідозрити позаматкову вагітність?

На ранніх стадіях позаматкова вагітність за перебігом не відрізняється від маткової і може супроводжуватися нудотою, сонливістю, підвищеним апетитом, збільшенням і болючістю молочних залоз. Несприятливі прояви зазвичай з'являються в терміни від 5 до 8 тижнів з дня останньої менструації. До них відносяться:

1. Біль. Він може бути ниючим, переймоподібним або ріжучим. Виникає біль внизу живота на одній стороні, а при розриві плодової крові в черевну порожнину може віддавати в задній прохід, підложкову область і плечі. Сечовипускання і спорожнення кишечника також можуть бути болісними.

2. Кровотеча. Попри те, що при позаматковій вагітності кровотеча з пошкоджених судин відбувається в черевну порожнину, часто при цьому виникає і маткова кровотеча у зв'язку з падінням рівня прогестерону. Кровотеча може нагадувати менструацію, але в більшості випадків кров'янисті виділення бувають мізерними і тривають довго. Рясна маткова кровотеча зустрічається вкрай рідко.

3. Шок. При великій крововтраті можуть спостерігатися втрата свідомості, блідість шкіри, падіння артеріального тиску, частий слабкий пульс.

 

Що ж робити?

Як тільки ви запідозрили вагітність, або після затримки менструації необхідно одразу звернутися до лікаря акушера-гінеколога. Адже тільки досвідчений фахівець, озброєний хорошою діагностичною апаратурою і високоточними методами лабораторної діагностики, зможе виявити позаматкову вагітність до того, як плодове яйце розірве маткову трубу та викличе сильну кровотечу.

 

Як уникнути позаматкової вагітності?

Краща профілактика позаматкової вагітності – це:

- уважне ставлення до свого репродуктивного здоров'я, уникнення та профілактика запальних захворювань;

- преконцепційна підготовка до вагітності у лікаря акушера-гінеколога;

- звернення до лікаря вже на 4-7 день після затримки менструації.

 

Бабчик Х.Я. - студентка 5 курсу, Ніцович І.Р. - к.мед.н., доцент кафедри акушерства та гінекології Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет».

 

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини