Як у районі Івана Купала святкували

опубліковано: 2019.07.09 | Коментарів: 0 | Переглядів: 95

  Свято Івана Купала – народне, красиве, романтичне дійство, це свято молоді – Купало або Купайло, так ще називають його. Голинська сільська бібліотека до цього чудового свята підготувала і провела етно-бесіду «Віночки звивайте, на Купайла поспішайте». Про історію самого свята, про традиції його проведення в різних областях, районах нашої країни, про загадковість обрядів розповіла бібліотекар Віра Завадецька. Про саме дійство свята:  пошук цвіту папороті, спорудження вогнища, про очищення вогнем, про кидання своїх вінків на воду, про гадання на судженого та про інші легенди розповіла художній керівник Народного дому Оксана Ляхович. В бібліотеці оформлено книжкову виставку-експозицію «Улюблене свято молоді – свято Івана Купала».

5 липня у с. Лука на березі річки проведено народознавчу подорож «Зачаровані купальські вогні» (організатори – Народний дім та бібліотека-філія). Про свято Купала, яке відзначається 7 липня, про звичаї і традиції його святкування, про легенди, пов’язані з цим святом розповіли присутнім бібліотекар Ганна Щербицька та завідувач Народним домом Оксана Поліщук. Адже, Свято Івана Купала – є одним із найдавніших і найбільш улюблених в народі. Це час найкоротший ночей і найдовших днів, коли життєві сили природи досягають свою апогею, а за народними повір'ями, трави і квіти набирають найбільшої сили. Цей день – 7 липня – вважається найкращою порою заготівлі лікарських трав, і як підтверджують наукові джерела, майже по всій Україні лікарські трави заготовляли лише на Купала. Вони вважалися найцілющими, бо їх «сіяли й доглядали для своїх потреб русалки». Учасники заходу Василь Михайлюк, Олег Левицький, Ольга Федоляк, Владислав Соколов, Вікторія і Ярослав Кухар, Максим і Діана Блищик, Ілларія Зюлковська збирали квіти, щоб заквітчати своє подвір'я на Івана Купала, і познайомилися у бібліотеці із книжковою викладкою літератури «Зійди сонечко на Івана Купала».

Найколоритніше та найцікавіше свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят – це свято Івана Купала. Бібліотека-філія с. Кропивник до цього чудового колоритного свята підготувала і народознавчу подорож «Купайло іде –молодь за собою веде». Завідувачка бібліотеки Наталія Русановська розповіла присутнім про традиції і звичаї найчарівнішого і загадкового свята Івана Купала. Адже, народна пам’ять зберегла Купальську обрядність та пісні, ці цікаві традиції, які й сьогодні  успішно впроваджуються в Україні. Юних читачів бібліотеки найбільше зацікавили традиції, пов’язані з купальськими віночками – гаданням на судженого: дівчата кидають  на воду свої вінки, а хлопці повинні їх дістати, адже вінок – це символ щастя та одруження. Тому, після закінчення масового заходу всі пішли на річку, загадали бажання і пустили купальський віночок, який самі й сплели.

Вшанувати українські народні звичаї і традиції та взяти участь у заході зібралися читачі бібліотеки-філії с. Мостище, для яких бібліотекар книгозбірні підготувала та провела народознавчу подорож «Купайло іде – молодь за собою веде». Бібліотекар Мар'яна Пирожинська познайомила присутніх з купальськими обрядами, звичаями, традиціями та прикметами. Учасники заходу із захопленням слухали неймовірні історії та легенди, пов’язані зі святом, а також доповнювали розповідь власними знаннями. Також була представлена викладка літератури «На Івана, на Купала».

7 липня у бібліотеці-філії с. Цвітова спільно з Народним домом відбулися літні забави «Ой на Івана, ой на Купала». Ведуча Соломія Боєчко розпочала свято в бібліотеці. Присутні декламували вірші, співали купальські пісні, відповідали на питання вікторини. Правильні відповіді не залишилися без подарунків. Присутні познайомилися з літературою тематичної полички «На Івана, на Купала». А на подвір’ї Народного дому відбулася цікава розважально-ігрова програма для дітей. В неділю, 7 липня, бібліотека-філія № 2 с. Томашівці біля річки Болохівки та місцевого озера провела народознавче свято «На Івана Купала річка мала».Ведучі Тетяна Ковалевська, Вероніка Сикуринець і Христина Возняк розповіли про те, як колись молодь у селі готувалися до чудового свята, літнього сонцестояння Івана Купала. Це було якраз середина літа, коли сонце стоїть найвище, а квіти, трави, дерева буяють у зелені, набравшись цілющої сили… Про те, що означав колись сам купальський обряд та ін.

У святі взяли участь гурт дівчат Владислава, Руслана Сикуринець, Христина Кузь, Марія Ковалевська, Іванна Романів та гурт хлопців Степан Романів, Артемій Гой, Олег Сикуринець, Артем Сербін, Ярослав Дуда. Роль діда Панаса виконав Августин Салій, а роль Мавки – Єлизавета Козик.

Учасники свята водили хороводи, прозвучали пісні «Ой на Івана, та й на Купала», «Сестроньки голубоньки», «Вербовая дощечка», «Не стій вербо над водою», «Коло Мареноньки». Озвучували пісні вчитель музичного мистецтва Дарія Шевчук та Ірина Самардак.

Дівчата кидали вінки на воду і разом з хлопцями топили Марену, стрибали через вогонь. На кінець свята  розважались такими іграми: «Водяник», «Золоті ворота», до яких і приєдналися глядачі.

 

     Методичний відділ ЦРБ

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини