Долина підвищує енергоефективність за кошти ЄС

опубліковано: 2018.11.28 | Коментарів: 0 | Переглядів: 82

Заступник мера Долини Володимир Смолій взяв участь у конференції країн Східного партнерства «Муніципалітети – за стале зростання», яка проходила в рамках проекту ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти» 22-23 листопада у Києві. Близько 400 представників державної влади, місцевого самоврядування та інші зацікавлені сторони з Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови та України, а також представники Європейської комісії обговорювали роль місцевих органів влади у виявленні та вирішенні викликів сталого розвитку, економічної стабільності та зміни клімату.

Окремою темою конференції було питання підвищення енергоефективності українських міст. Зокрема, власним досвідом вирішення цієї проблеми поділився заступник голови Долини Володимир Смолій. Він розповів, як за останні кілька років у Долині, містечку Івано-Франківської області із населенням у 20 тисяч мешканців, відбулися вражаючі перетворення. Всього за три роки у Долині вдалося знизити енергоспоживання на 20%.

Історія модернізації міста розпочалася у 2012 році, коли Долина отримала 115 тисяч євро грантової допомоги від Європейського Союзу. Ці кошти були інвестовані в енергетичну модернізацію музею та школи. Але переламним став 2015 рік, коли Долина отримала грант в рамках програми ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти» для реалізації одного з найбільших в Україні проектів з утеплення багатоповерхових будинків. Зі свого боку місто взяло на себе обов’язок підвищити енергоефективність та знизити викиди СО2 на 20% до 2020 року, щоб досягти кліматичних цілей  ЄС в рамках проекту.

Робота йшла важко. Згідно з умовами гранту, ЄС покривала 60% вартості робіт, що становить 772, 6 тисяч євро, 20% сплачують мешканці, 20% - місто. І мешканці спершу не розуміли, не тільки чому вони взагалі мають щось платити, але й чому повинні оплачувати ще роботи з утеплення загальних площ.

Міська влада організувала проведення аналізу енергоефективності будинків. На базі комунального підприємства було створено Центр енергетичного аудиту. Із результатами термозйомки будинків і розрахунками економічних наслідків втрат тепла фахівці Центру почали проводити зустрічі із мешканцями багатоповерхівок. Лише за першу половину 2015 року було проведено понад тридцять подібних зборів. Це був найважчий момент – пояснити мешканцям важливість змін. Багато хто з них вже зробив фрагментарне утеплення і довелося доводити, що таке утеплення руйнує будинок.

На перший відкритий конкурс серед ОСББ прийшли лише голови 15 із 100 багатоквартирних будинків міста. Представники міської влади допомогли їм зібрати потрібні документи для участі у конкурсі і отриманні «Теплого кредиту». Вже наступного року кількість модернізованих будинків сягнула 30. Ще 20 – стоять у черзі на пільгове утеплення, хоча тепер умови менш сприятливі, адже доля мешканців у фінансуванні збільшилась із 20 до 40 відсотків.  Люди повірили у ефективність проекту, а міська влада підтримує їхні ініціативи у питаннях прийому колективних заявок, у розробці проектів спільного фінансування і розробці технічних проектів.

Долина – одне із двох міст України, яке взялося реалізовувати проект зниження енергоспоживання житловими будинками у співпраці із європейськими спеціалістами. Метою було створити системний підхід для вирішення цього завдання. Сьогодні вже зрозуміло, що експеримент себе виправдав. Окрім цього, у межах програми повністю були модернізовані приміщення бюджетних установ. Наприклад, три з п'яти дитячі садочки почали використовувати гарячу воду і ополюватися за рахунок поновлюваного джерела – сонячної енергії.

Хоча Долина вже провела модернізацію, жителі не зупиняються на досягнутому. Завдяки реалізації проекту ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти» місто вже економить близько 30% коштів на опалення в рік та є одним з найуспішніших прикладів того, як можна покращити енергоефективність завдяки співпраці місцевої влади, міжнародних організацій та місцевих жителів.

Довідкова інформація

Програма ЄС «Угода мерів – Демонстраційні проекти» (COM-DEP) була створена на рівні Європейської Комісії, як відповідь на виклики, що стоять перед невеликими (до 200 тис. населення) містами-підписантами загальноєвропейської ініціативи «Угода мерів» в країнах Східного партнерства в контексті відсутності або неналежного рівня власного технічного та фінансового потенціалу для впровадження Планів дій для сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР).

Метою даної програми є належне супроводження професійної Командою Підтримки впровадження проектів у відібраних містах у рамках представлених ними планів дій. На основі двоетапного конкурсу Єврокомісією було відібрано 19 проектів-переможців (11 з них - в Україні, по 3 в Молдові та Білорусі, по 1 у Вірменії і Грузії). Кожне місто підписало з Єврокомісією грантові угоди. Загальний запланований обсяг фінансування грантів становить 14,2 млн.євро.

 

 

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини