Розроблено методику перетворення будь-якої групи крові на універсальну

опубліковано: 2018.10.08 | Коментарів: 0 | Переглядів: 98

Науковці з Університету Британської Колумбії (Канада) розробили методику, яка в майбутньому допоможе трансформувати донорську кров і зробити її придатною для переливання всім без винятку пацієнтам. За словами біохіміка Стівена Візерса (Stephen Withers), це стало можливим завдяки виявленню у кишковій мікрофлорі ферментів, здатних видаляти аглютиногени з поверхні еритроцитів, перетворюючи кров будь-якої групи в універсальну — І.

Науковець пояснює: залежно від успадкованого набору генів, еритроцити можуть нести на поверхню білки, з’єднані зі специфічними вуглеводами, — глікопротеїни (А- і В-аглютиногени). Незнайомі глікопротеїни донорської крові розпізнаються імунною системою, і це спричиняє злипання еритроцитів. Кілька років тому вчені вже демонстрували, що кров будь-якої групи можна перетворити на І, обробивши її ферментами-гідролазами, які видаляють залишки вуглеводів з глікопротеїнів. Це позбавляє еритроцити А- і В-аглютиногенів, переводячи кров у I групу. Про це пише газета "Ваше здоров’я”.

На жаль, досі таке перетворення було недостатньо ефективним, щоб можна було говорити про його практичне застосування. Натомість Стівену Вітерсу та його колегам вдалося виділити гідролази кишкових бактерій, що діють набагато краще за попередні варіанти. Спочатку пошук проводили серед ферментів комарів і п’явок — особин, здатних перетравлювати кров, проте вирішення проблеми знайшли… у кишечнику.

Слизова оболонка кишечнику багата на муцини. Як і аглютиногени крові, вони є білками, пов’язаними із залишками вуглеводів (глікопротеїни). Багато мікробів, які допомагають травленню, здатні закріплюватися на муцинах і харчуватися цими молекулами. Це дало надію на те, що вони можуть руйнувати аглютиногени еритроцитів.

Не намагаючись працювати з різними видами бактерій окремо, вчені отримали загальну ДНК зі зразка кишкової мікрофлори, з котрої виділяли гени і групи генів, переносили їх у лабораторію і дивилися, які з них проявлять потрібну активність. Вивчивши сотні ГМ-колоній, дослідники знайшли серед них ті, що виявилися здатними видаляти аглютиногени з еритроцитів. Ефективність деяких ферментів виявилася у 30 разів вищою, ніж у раніше знайденого білка.

Зрозуміло, перш ніж такі інструменти опиняться в руках медиків, потрібно провести численні дослідження і клінічні випробування. Однак новий крок до перетворення будь-якої крові в універсальну одразу в лікарні вже зроблено.

 

 

За матеріалами СВС News

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини