Заокруглення в розрахунках готівкою

опубліковано: 2018.08.10 | Коментарів: 0 | Переглядів: 69

Суб’єкти господарювання можуть друкувати загальну вартість товарів (послуг) у фіскальному чеку таким чином: (1) після ряд. 7 перед ряд. 8 додати нові рядки «Загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком до заокруглення» і «заокруглена знижка/заокруглена надбавка»; (2) у ряд. 8 зазначати «Загальна вартість придбаних товарів (наданих послуг) за чеком після заокруглення».

До Z-звіту і Х-звіту повинна потрапляти сума після заокруглення.

Постанова № 25 наробила багато галасу з копійчаного питання. Відразу позначимо два моменти: (1) застосовується вона при розрахунках за продані товари (роботи, послуги). Суворо кажучи, на інші сфери готівкових розрахунків вона не поширюється; (2) заокруглення в чеку — процедура обов’язкова, але при виконанні умови: відсутність монет дрібного номіналу. Якщо у вас проблем зі здачею немає, то можете працювати по-старому.

У цій консультації пропонується до фіскального чека після останньої назви товару (послуги) додавати 2 рядки — загальна сума до заокруглення і сума заокруглення, а рядок «Сума» перейменувати, щоб було зрозуміло, що він заокруглений. При цьому сума заокруглення повинна фігурувати як знижка/надбавка (це суперечить постанові № 25, де зазначено, що заокруглення не є знижкою/надбавкою*). Але наскільки нам відомо, технічно реалізувати запропонований податківцями механізм не дуже просто. Тому деякі продавці не використовують заокруглення, а просто відкидають копійки.

* Ґрунтуючись на цій нормі (заокруглення — не знижка/надбавка), можна доводити, що заокруглення розрахунків за алкоголь і тютюн не повинне вважатися порушенням мінімальних/максимальних цін. Утім, краще не бавитися, а заздалегідь заокруглювати ціну.

Інші йдуть примітивнішим шляхом: пробивають чек без заокруглень, а фактичний розрахунокзаокруглюють. Це не найкращий варіант. З одного боку, санкції за невідповідність суми готівкових коштів сумі, зазначеній у денному звіті не буде. Адже розбіжність повинна перевищувати 10 % мінзарплати (місячний показник — 3723 грн., тобто 372,3 грн). З іншого боку, адмінштраф за обрахування або інший обман покупця ніхто не скасовував (ст. 1552 КпАП), утім, продавець може розраховувати на малозначність (ст. 22 КпАП).

ПДВ і ПН.У листі ДФСУ від 16.07.2018 р. № 3120/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці прямо не відповіли на запитання, як бути із заокругленням у плані нарахування ПДВ. Проте насторожує фраза: база оподаткування «розраховується шляхом множення кількості (об’єму, обсягу) поставлених товарів/послуг на їх ціну (без ПДВ)».

Складається враження, що автори листа взагалі не хочуть заокруглювати. Якщо це так, топодатківці не праві. До договірної ціни (а це база оподаткування) включається будь-яка компенсація вартості товарів/послуг. Якщо якась сума до неї не включена, вона не може входити до бази й оподатковуватися ПДВ. Крім того, самі фіскали стверджували, що ПН повинна відповідати первинці, якою в цьому випадку виступає заокруглений фіскальний чек. Ось і виходить, що враховувати заокруглення для цілей ПДВ потрібно. Але як? Окремим рядком (як це пробивається в чеку) знижку/надбавку в ПН не зазначиш, тому заокруглення потрібно врахувати або в якійсь одній позиції (податківці вимагають підсумкову ПН складати в розрізі кодів УКТ ЗЕД), або розкидати її по усіх позиціях пропорційно якій-небудь базі розподілу. Власне, нічого нового тут немає, уявіть, що ви надали покупцеві знижку в момент продажу. Як ви заповнювали ПН раніше? Ось так само заповнюйте її і зараз при заокругленні.

Хай там що, сподіваємося, що дрібні недоліки не призведуть до будь-яких санкцій.

 

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини