Перевіряючі з Держпраці особливу увагу приділяють ЦПД

опубліковано: 2018.07.19 | Коментарів: 0 | Переглядів: 64

Автор: Денис ВергунUBR.ua.

В ході проведених у 2017 році перевірок інспектори Держпраці виявили 2750 співробітників, що працюють на підставі цивільно-правових договорів, які мали ознаки трудових. У 2018 році ревізори не зменшують обороти.

Як розповіли UBR.ua юристи, в основному перевірки проводяться на підставі інформації правоохоронних органів, ДФС, а також заяв фізосіб про порушення роботодавцями законодавства про працю.

Найчастіше штрафують за залучення до праці працівників без укладення трудового договору, оформлення цивільно-правових контрактів при наявності ознак трудових відносин, неповідомлення ДФС про працевлаштування працівника, несплату ЄСВ, приховування реального розміру заробітної плати.

«Самі по собі цивільно-правові договори - не злочин. Однак, щоб їх не кваліфікували як приховування реальних трудових відносин, вони повинні бути орієнтовані на виконання конкретних робіт або надання послуг, а не трудової функції. Такі документи не повинні передбачати підпорядкування внутрішньому трудовому розпорядку підприємства та ієрархічній структурі управління. А укладати їх слід на певний термін або до виникнення результату», - зауважила UBR.ua юрист Практики корпоративного права АТ Juscutum Марія Фельмецгер.

У зоні підвищеного ризику сфери бізнесу, що відрізняються високою концентрацією фрилансерів, зокрема: ІТ, ритейл, агробізнес, будівництво, громадське харчування.

Найпоширеніша претензія чиновників до фрілансерів полягає в тому, що їх діяльність дуже схожа на трудову - тобто, у них є певний графік роботи, робоче місце, робота виконується на постійній основі і т.д., кажуть юристи.

«При цьому, звичайно, не відомо, як Держпраці встановлює регулярність виконання тих чи інших обов'язків, або регулярність перебування співробітника на робочому місці при разовому інспекційному відвідуванні та без детального вивчення всієї історії взаємин компанії й фрилансера», - зауважила UBR.ua юрист ЮК «Де-юре» Наталія Ляшенко.

Проте, кажуть правозахисники, в Україні дійсно має місце практика, коли під цивільно-правові відносини намагаються замаскувати трудові. А співробітники не приймаються в штат, але роками виконують одні й ті ж дії для одного й того ж роботодавця за одні й ті ж гроші.

«Роботу в IT не можна порівнювати з роботою виробничого підприємства, на якому кожен співробітник крутить свою гайку на чітко визначеній деталі сьогодні, завтра, через рік і через п'ять. Саме тому робота за цивільно-правовими договорами, які прив'язані до проектів, а не до роботодавця, є цілком логічною та обґрунтованою, і нерозуміння цього держструктурами - питання часу, в усякому разі, хочеться в це вірити», - додала Наталія Ляшенко.

Найпоширеніші штрафи Держпраці за кожного неправильно оформленого працівника або нехтування його гарантованими державою правами:

  • Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору - 111 690 грн.
  • Оформлення працівника на неповний робочий час при фактичній роботі повний робочий день - 111 690 грн.
  • Виплата зарплати без нарахування і сплати єдиного соціального внеску та податків - 111 690 грн.
  • Недотримання мінімальних державних гарантій по оплаті праці (за виплату зарплати менше мінімальної) - 37 230 грн.
  • Недотримання гарантій і пільг працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - 37 230 грн.
  • Порушення термінів виплати з/п - 11 169 грн.
  • Недопуск до проведення перевірки, або створення перешкод до її проведення - 372 300 грн.

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини