Платежі цілодобово і робота банків у вихідні: що Нацбанк готує для України

опубліковано: 2018.06.08 | Коментарів: 0 | Переглядів: 138
Гроші людей будуть швидше надходити на рахунки комунальників і інтернет-компаній, а бізнес стане рідше порушувати терміни сплати податків.

Розробка в Україні нового покоління системи електронних платежів буде містити в собі не тільки технічне оновлення СЕП Нацбанку, а й запуск безлічі нових функціоналів - в тому числі цілодобові й миттєві платежі, повідомляється в телеграмі НБУ №57-0009/27241, що опинилася в розпорядженні UBR. ua.

«Одними з її основних характеристик буде адаптація інструментів і форматів обміну інформацією з міжнародним стандартом ISO 20022, використання в розрахункових документах міжнародного банківського номера рахунку IBAN, перехід до форматів обміну інформацією на базі XML, можливість цілодобового режиму роботи системи, впровадження миттєвих платежів тощо», - зазначається в ній.

У документі регулятор закликав банківську спільноту обговорити відразу кілька нових функціоналів для нацбанківській платіжної системи:

1.цілодобова робота;

2.отримання підтвердження про проходження платежу на всіх етапах;

3.запуск миттєвих платежів (instant payment);

4.мультивалютний режим роботи СЕП;

5.розширення формалізованої інформації про платіж (інформація про інвойси, рахунки і т.п.);

6.впровадження нових інструментів безготівкових розрахунків.

При цьому, Нацбанк запропонував впритул пропрацювати варіант з переходом українських банків на цілодобову форму роботи. Всього два варіанти.

Перший - це платежі нон-стоп. Чи працюють відділення банку у вихідні та святкові дні чи ні, але він зобов'язаний відкрити та закрити свій банківський день, прийняти всі поточні платежі на баланс, провести їх і сформувати звітність.

Другий варіант передбачає лише продовження платіжного дня банку. Тобто в вихідні дні платежі ходити не будуть, а в робочі дні банківський день повинен завершуватися не в 16 годин, як зараз, а о 19:00. Це повинно підштовхнути фінустанови до продовження роботи їх відділень до цього часу. І найголовніше - банківські платежі не будуть зупинятися навіть після 19 годин. З 19:00 першого дня до 9:00 другого проводитимуться нічні платежі. Все, що Нацбанк пропонує залишити фінустановам для перепочинку - це півгодини вранці (з 09:00 до 09:30) на технічну перерву. Вже з 09:30, за задумом чиновників, повинні початися денні платежі.

«На нашу думку, ініціатива позитивна. Це дозволить практично в режимі 24/7 отримувати кошти. І має дозволити, як банкам, так і підприємствам більш ефективно управляти своїми фінансами», - запевнив UBR.ua заступник голови правління Ощадбанку Антон Тютюн.

«Цілодобова робота СЕП - безсумнівно позитивний факт. Навряд чи, звичайно, ми побачимо масове відкриття в Україні банківських відділень в суботу-неділю, але, можливо, для якихось мережевих банків це буде цікаво. Не виключається й інтерес структур дрібніше, все залежить від бізнесу і клієнтського запиту», - погодився з колегою голова правління RwS bank Владислав Кравець.

Нові платіжні технології, впроваджені фінансистами, вже не перший рік дозволяють банкам проводити для людей миттєві платежі цілодобово. Якщо людина користується інтернет-банкінгом або мобільним додатком, вона може в будь-який момент відправити платіж кому забажає. І що найголовніше - друга сторона має можливість чи не відразу побачити надходження коштів на свій рахунок. Все відбувається в лічені хвилини.

Зовсім інша історія з перерахуваннями на користь юросіб. Підприємства можуть одержувати гроші від людей або інших компаній від одного до трьох днів - відповідно до профільного закону. Що нерідко виливається в проблему: коли обслуговуючі компанії відмовляються людині повернути підключення до інтернету або кабельного ТБ через те, що запізнився платіж і грошей, які компанія «не бачить». Схожі проблеми виникають і у бізнесу, для якого важливі терміни виконання контрактів і своєчасність сплати податків в ДФС.

«По своїм клієнтам маю безліч звернень в останні дні податкових платежів, коли хтось не встиг або забув в останній момент відправити гроші в бюджет. І готові платити будь-які гроші за платіж, тільки б ДФС згодом не оштрафувала. І, до речі, платять по 100 грн за платіжку, адже можуть втратити багато більше. Нові можливості будуть дуже виручати клієнтів. Банки ж отримають можливість активніше продавати свої продукти й залучати депозити у населення. У будні людям складніше відлучитися у відділення й відкрити вклад: на укладення договору з банком потрібно витратити час, а з ним туго в робочі години», - розповів UBR.ua Кравець.

У мережевих роздрібних банках запевняють, що максимальну вигоду на вихідних отримують від роботи в суботу.

«У більшості локацій високої активності у вихідні дні не спостерігається, тільки у суботу в першій половині дня. Що стосується неробочого часу в будні, то це обідня перерва і період часу 1-2 години після робочого. Ми це враховуємо при встановленні режиму роботи наших відділень. Слід враховувати, що час обслуговування клієнтів і час проведення платежів абсолютно різні поняття. Можемо обслуговувати клієнтів в будь-який час, накопичувати платежі, а проводити їх тоді, коли відкривається СЕП», - пояснив Тютюн.

Автор: Олена ЛисенкоUBR.ua.

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини