Епоха субсидій закінчується: гряде монетизація

опубліковано: 2018.04.04 | Коментарів: 0 | Переглядів: 191
Після введення монетизації буде перехідний період - видавати людям готівку почнуть не відразу, повідомляє СЕГОДНЯ.ua.

Епоха субсидій закінчується. Це не означає, що держава перестане допомагати малозабезпеченим оплачувати тепло. Навпаки. Даватимуть на це реальні гроші. Гряде монетизація цих самих субсидій.

Щоб українці самі могли вирішити - заплатити за газ або, наприклад, "прикрутити" і гроші заощадити. Журналісти з'ясували - як повинна працювати монетизація субсидій, і розкажуть, які можуть виникнути проблеми.

Розмір субсидії, який отримує чоловік - дві тисячі вісімсот гривень. І розмір його пенсії - дві тисячі п'ятсот гривень.

Петро Кадурін живе один у великому будинку. Платити за газ самостійно - пенсії не вистачає. Оформив субсидію. Зараз субсидія - це своєрідна знижка. Держава платить за електроенергію, газ, воду велику частину. А ви платите відносно небагато.

Але вже з першого січня наступного року - систему кардинально змінять. В Україні вводиться монетизація субсидій. Це означає, що замість знижки на оплату житлово-комунального господарства, людям видаватимуть живі гроші на руки. Так прописано в законі "Про житлово-комунальні послуги", за який було проголосовано Верховною Радою. Тобто рішення вже прийнято. Але який сенс в цій монетизації? Що за Вас платить частину комуналки держава, що вам видадуть гроші і ви повинні їх відразу ж віддати на ту ж комуналку - не все одно? Ні, - переконують чиновники.

Припустимо, Петру Кузьмичу - видадуть його дві тисячі вісімсот гривень субсидії. І тепер він повинен буде оплачувати за газ повну вартість. Можна спробувати спалити менше газу. А гроші, які залишаться - витратити на свій розсуд. Але щоб при цьому не мерзнути - потрібно, наприклад, утеплити будинок.

Петро Кузьмич економить газ і зараз. У будинку замість котла і батарей - у нього встановлені конвектори. У кожній кімнаті можна регулювати температуру. Тепло у нього - тільки в спальні - де він проводить більше часу. В інших кімнатах - холодно.

За кожним конвектором чоловік встановив відбивачі тепла. Зробив їх сам з листів фольги і оцинкованого заліза.

Є в будинку і звичайна грубка на дровах.

Але навіть при всьому бажанні - економити вийде не у всіх. Ось, жителі старих багатоповерхівок, наприклад. У більшості будинків поквартирні лічильники на тепло встановити поки не можна. Так що сенсу ставити радіатори з терморегуляторами - немає. Та й на воді або електроенергії вже особливо не зекономиш. Адже норми споживання - зменшили.

І ще одне дуже важливе питання - якщо видати людям субсидії живими грошима - чи витратять їх на оплату комунальних? Петро Кузьмич в цьому дуже сумнівається.

Це велика проблема - визнають в Міністерстві соцзахисту. І кажуть - вже розробляють механізм - як забирати субсидії у тих, хто не платить за комуналку. У держави немає іншого виходу, крім як жорстко припиняти нецільове використання субсидій - підтверджує експерт Святослав Павлюк.

Після введення монетизації - буде перехідний період - видавати людям готівку почнуть не відразу - розповів прем'єр-міністр.

"На першому етапі це можуть бути особисті рахунки, куди зараховуватимуться кошти, якими можна буде розрахуватися тільки за відповідні види послуг - в наступному етапі це повинна бути чиста монетизація без будь-яких обмежень", - зазначив Гройсман.

Всупереч всім ризикам і проблемам - монетизація потрібна, оскільки діюча система субсидій, виконала головну функцію - захистила людей від різкого зростання тарифів, але, в той же час спонукає витрачати невиправдано багато енергоресурсів.

Після введення монетизації - контроль посилять. Кабмін прийняв рішення про створення реєстру отримувачів субсидій. Зараз цю соціальну допомогу отримують майже половина українських сімей. Більшість, і правда, її потребують. Але чимало і дуже забезпечених громадян, які просто приховують свої доходи і при цьому оформляють субсидію.

За це його повинні позбавити пільг і змусити повернути всю незаконно отриману держдопомогу. Але поки що - нікого не зловили.

Правила видачі субсидії в Україні - вже дуже лояльні, кажуть експерти. Будь у людини хоч три квартири, хоч кілька дорогих машин - все це не привід відмовити в держдопомозі. Управління соцзахисту повинні слідкувати тільки за офіційними доходами. Поза камерою тут скаржаться - бачать, як до них приїжджають люди на дорогих позашляховиках. І безсоромно оформляють на себе субсидію. Систему треба міняти.

"Принаймні за кордоном, якщо ви претендуєте на субсидію, ви повинні бути готові, що соціальний інспектор в будь-який момент може прийти до вас додому і подивитися, як ви живете - тобто коли бачать, що у вас якісь надмірні розкоші будинку - вам можуть відмовити в субсидії ", - говорить Наталія Синютка, експерт в сфері податкової політики.

Не пускаєте інспектора додому - субсидії вас автоматично позбавляють. Але в Україні такі жорсткі правила поки не діють. Міністерство соцполітики має провести ще величезну роботу, щоб досягти соціальної справедливості - каже прем'єр Опозиційного уряду Борис Колесніков.

"Щоб люди, які їх потребують - отримали пільги живими грошима, а ті, які числяться пільговиками - їх не отримали - ось це дуже важливо. Визначити тих, що фактично потребують пільги і липових пільговиків. Тому що у нас в країні з 40 мільйонів населення, що залишилося - 24 мільйона пільговиків ", - зазначив він.

Тим часом Кабінет міністрів намагається стимулювати одержувачів субсидій економити енергоресурси. У минулому році люди, які не використали всю норму споживання газу - в кінці опалювального періоду отримали залишок живими грошима - в середньому по шістсот гривень. Подібну премію за економію уряд збирається видавати і в цьому році.

"Елемент економії є безпосередньо дуже важливим, щоб людина була зацікавлена ​​менше споживати ресурсів - в цьому зацікавлена і держава. І ми всіляко будемо стимулювати як енергозбереження, так і інвестувати кошти в енергозбереження через державний фонд енергоефективності", - заявив прем'єр Гройсман.

Днями Кабмін прийняв рішення додатково виділити 400 мільйонів гривень на програму теплих кредитів - люди можуть купувати, наприклад, котли на твердому паливі, частина грошей буде компенсувати держава.

Раніше в Мінсоцполітики нагадали, що автоматичний перерахунок субсидій на основі доходів громадян здійснюється не в квітні, як повідомили деякі ЗМІ, а в травні і жовтні. Але, в залежності від індивідуального запиту одержувача субсидії, перерахунок може проводитися і в інші місяці.

 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини