Що посієш –  те й пожнеш

опубліковано: 2018.02.20 | Коментарів: 0 | Переглядів: 154

Лютий – найкоротший зимовий місяць, але зробити потрібно дуже багато. Адже незабаром настане пора весняно-польових робіт. Гарний господар заздалегідь дбає про якісний насіннєвий і посадковий матеріал. Досвідчені дачники в цей час починають проводити ревізію в насіннєвому фонді, щоб відбракувати цибулини і насіння, що не пережили зиму. Також можна продезінфікувати насіння, почати висадження зелені в теплиці або вдома на підвіконні.

Щороку навесні,з початком дачного сезону,пожвавлюється реалізація насіння овочевих культур та садивного матеріалу(саджанців) багаторічних рослин на ринках роздрібними продавцями та спеціалізованими магазинами. Як же зорієнтуватись у великій різноманітності яскравих пакетиків,уникнути ризику придбання некондиційного(непридатного до  посіву) насіння та правильно купувати насіння та саджанці?

Відповідно до чинного законодавства,допускається обіг партій насіння,сортів,які занесені до Державного реєстру сортів,придатних до поширення в Україні. Звертаємо увагу споживачів насіння та садивного матеріалу багаторічних рослин покупець(споживач) має право вимагати від продавця (реалізатора) відомості про товар,який він хоче придбати,а саме:

-назву підприємства-виробника, його місцезнаходження,культура,сорт(гібрид),рік урожаю,номер партії,схожість насіння,його чистота,вологість,походження,термін дії сертифіката,на основі якого здійснювалась визначення посівних якостей .

Варто знати,що термін дії документів за результатами визначення посівних якостей насіння становить 12 місяців,а упакованих в герметичну тару-24 місяці. Використання та реалізація насіння та садивного матеріалу,які не забезпечені супровідним документами про їх походження та якість-забороняється. Власник повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу тому, шо зазначено  у відповідних документах. Ці документи  повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтися за вимогою.

Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі,відповідно до ДСТУ 6006:2008 зазначається:

-назва країни виробника,фірми,підприємця,товарний знак,юридична адреса пакування насіння,культура,сорт(гібрид), маса або кількість насіння в пакеті,номер партії,рік урожаю,схожість,документ про посівні якості насіння,коротка інформація про культуру (опис сорту (гібриду), поради щодо вирощування.

При розкритті пакування намагайтесь не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії,зберігайте квитанцію(фіскальний чек) на придбаний товар.

Відповідальність за продаж неякісного насіння є суто господарська. Ошуканому споживачу слід звертатися до Головного управління Держпродспоживслужби в області,або до суду й стягувати  вартість неякісного насіння.

Хочу звернутися до суб̓єктів господарювання,що займаються переробкою та реалізацією насіння сільгоспкультур Державна установа «Івано-Франківська обласна фітосанітарна лабораторія» проводить лабораторні дослідження сільськогосподарських культур на визначення  посівних якостей за рядом показників. Для проведення досліджень необхідно подати заяву встановленого зразка; зразок(пробу) насіння;документ,що  підтверджує оплату наданих  послуг. За результатами лабораторних досліджень замовнику видається протокол випробувань проби насіння та висновок фітосанітарної експертизи.

Доброго вам урожаю!

 

Оксана Ковальчук, провідний спеціаліст Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Івано-франківській област.

За довідками звертатися: м.Калуш,вул.Добровлянська,2

тел.6-24-35)

 

 
 

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини