3 лютого – 89-річниця створення ОУН

опубліковано: 2018.02.01 | Коментарів: 0 | Переглядів: 140

 

3 лютого 1929 року у Відні завершив роботу Конгрес представників націоналістичних організацій, на якому було проголошено створення Організація українських націоналістів. На чолі цієї організації був обраний полковник Євген Коновалець.

Історія ОУН почалася за 10 років до її офіційного створення. Українські січові стрільці, а саме офіцери, та армія ЗУНР, склали ядро новоствореної організації. Це було майже сто років тому. Спочатку була створена УВО («Українська Військова Організація»). 30 липня 1920 року у Празі відбувся установчий з'їзд УВО, коли поразка ЗУНР і УНР у війні з більшовицьким урядом України стала практично невідворотньою.

28 січня 1929 року у Відні розпочав роботу Конгрес представників націоналістичних організацій за участю ЛУН, ГУНМ, УВО та «Союзу української націоналістичної молоді», який 3 лютого оголосив про створення громадсько-політичного руху «Організація українських націоналістів» (ОУН), метою якого було оголошено захист українського етнічного населення від репресій та переслідування з боку влади Польщі та СРСР і побудова на всій українській етнічній території незалежної держави на принципах пріорітетності інтересів українців як нації.Першим керівником ОУН став Євген Коновалець, який залишався одночасно і керівником УВО.

Були озвучені загальні світоглядні засади новоствореної Організації, політичне бачення поточної ситуації та форми. Було схвалено основні засади руху: «Здобудеш Українську Державу, або загинеш у боротьбі за неї!». Конгрес прийняв Збір прийняв «Постанови Великого Збору Організації Українських Націоналістів».Головною метою ОУН було встановлення незалежної соборної національної держави на всій українській етнічній території.

Калуська міськрайонна організація Конгресу українських націоналістів планує організувати заходи з нагоди відзначення 89-річниці створення ОУН, зокрема провести круглий стіл за участі науковців та громадських діячів Калущини.

-         Цього року дата, звісно, ще не ювілей, тому широко відзначати її не будемо. Нам слід підготувати більш організовані заходи до 90-річчя з дня створення ОУН, яке припалає на наступний рік, - зазначив   Олег Кушлик, голова Калуської міськрайонної організації КУНу.

Зазначимо, що більш широко ввідзначатимуьть день народження Євгена Коновальця. І цього року націоналістичні сили з метою консолідації молоді планують провести молодіжний фестиваль у місті Зашкові на Львівщині, де народився Євген Коновалець.

Варто нагадати, що нині партії ОУН не існує, однак у 1992 році було створено Конгрес українських націоналістів. Ця політична партія станом на серпень 2005 року Конгрес розбудовано та зареєстровано управліннями юстиції в усіх областях України. Розбудовано і зареєстровано 620 районних в областях та міських, в містах обласного підпорядкування, а також 1560 селищних та сільських організацій Конгресу. Конгрес нараховує понад 24 тисячі членів.

ДОВІДКА. УВО підтримувала контакти з еміграційними урядами УНР і ЗУНР. Під керівництвом полковників Євгена Коновальця, Юрія Отмарштайна та Юрія Тютюнника створила мережу осередків на Західній Україні. Після міжнародного визнання у 1923 році законності входження Східної Галичини до складу Польщі і втрати політичної суб'єктності ЗУНР, її останній президент Євген Петрушевич виступив за продовження війни з Польщею за підтримки більшовицької України, що привело до розколу в УВО і її радикалізації.

Одночасно в середині 1920-х років, головним чином в Чехо-Словаччині, виникли численні українські націоналістичні організації, найпомітніші з яких - «Легія Українських Націоналістів» (ЛУН) та «Група Української Національної Молоді» (ГУНМ) - ініціювали їх об'єднання з метою координації політичних зусиль для боротьби за українську державність. На початку 1927 року вони підготували спільний проект «Союзу Організацій Українських Націоналістів» і 12 липня в Празі провели установчий з'їзд, який прийняв рішення запросити до об'єднання інші організації і приватних осіб, які поділяють їх ідеологічні установки. Ця ідея була підтримана Коновальцем, який вважав за необхідне створення легально діючого політичного крила УВО, що мала стати суто бойовою організацією.

Марта Галкіна

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини