Дискусійна трибуна. Чи заживуть «по-новому» Старий і Середній Угринови!?

опубліковано: 2018.01.12 | Коментарів: 0 | Переглядів: 201
 
Ці села пережили немало. Їх вважали відверто ворожими поляки. Намагались знищити комуністи. Адже староугринівці-– земляки Степана Бандери становили найбільший відсоток на Калущині серед репресованих – тих, кого радянська влада депортувала в Сибір, Середній Угринів підлягав повній ліквідації. 
 
Багато десятиліть тому в Середньому Угринові мешкали майже 1700 жителів, а в Старому – більше як 1300. Тепер на території Середньоугринівської сільської ради разом нараховується менше 1800 жителів. У роки активного «колгоспного будівництва» в Угриновах практично не споруджувалось нічого. Винятком була тільки одна спільна для двох сіл школа, та й та з’явиласч не завдяки добрій волі комуни, а тому що до того за навчальний заклад служила рідна хата Степана Бандери і тогочасна влада не могла далі миритись з таким фактом.Наступний об’єкт в Старому Угринові – Будинок побуту був зведений аж наприкінці 80-их років, «під завісу» існування СРСР. А Народний дім у Середньому Угринові став чи не першим клубним закладом району вже у незалежній Україні. І це була практично вся увага партійно-колгоспної номенклатури до земляків Бандери.
 
Центральна дорога залишалась гравійною аж до моменту відкриття Меморіального комплексу Провідника ОУН – тоді зробили кількасот метрів асфальту на початку Старого Угринова. Дитячого садка не було ніколи. Тепер цей факт використовують у районі проти угринівців, заявляючи: «У вас не було дошкільного закладу навіть  в радянські часи». Було кілька телефонних  абонентських номерів на шість сотень дворів. Газ – тільки в крайній частині села, та й той провели за людські гроші. Поза автобусним маршрутом залишалась добра третина Середнього Угринова… 
Де тільки не були Угринови за свою драматичну історію?! Легенди та історичні джерела не дають однозначної відповіді про час появи Старого Угринова ( «старшого» з Угриновів). Писемні докази свідчать про існування села принаймні з 1447 року. Але побутують перекази, що село є значно давнішим, адже ж Новицю, що існує, за документами, з 1367 року, було так названо якраз напротивагу наявному по сусідству «старішому» поселенню… Угринівські громади були і в Калуському повіті, і в Перегінському, і в Новичанському, знову в Перегінському, Калуському районах. 
Спочатку 2 Угринови мали окремі сільради. Коли Середній Угринів було ліквідовано, частина території була передана до Старого Угринова – решта – іншим сусіднім сільрадам і колгоспам.
Завдяки впертості середньоугринівців, село відродилось! Але до 1977 року центром , вже на той час об’єднаної сільської ради, був Старий Угринів. Після побудови нової школи і початку руйнування «Бандерової хати» в Старому Угринові, комуністами був взятий курс на тиху деградацію «бандерівської столиці», тому центр сільради переїхав уже до Середнього Угринова – в колишнє приміщення старої школи. 
В «укрупненому» колгоспі «Вільне Прикарпаття» роль угринівців була зведена, за дуже рідкісним винятком, до роботи в ланці, на фермі та на тракторній бригаді… З того часу в угринівців виробилось стійке несприйняття всяких «укрупнень». Вже кілька років по Україні крокує «адмінреформа» і «децентралізація». Для розташованих у південному закутку, на межі з Рожнятівщиною Угриновів пропонований вибір не такий уже й великий, а може його і взагалі й нема? Після десятиліть знущань з населенням наполовину меншим за свій історичний максимум, без стійкої дохідної бази, та ще й внутрішньо розділена-розсварена громада. Чого вартий, хоча б, факт існування у Середньому Угринові двох окремих цвинтарів для православних і греко-католиків, здавалося би, взагалі не має на що сподіватись? 
Але чи готові угринівці змиритись з такою безвихіддю? Як показали збори в стінах Староугринівської школи – ні! Попри святковий день і дорожньо-транспортні проблеми жителі обох сіл зійшлися досить чисельно, щоб обговорити свої перспективи і проблеми. Представники Новицької сільської ради, зокрема  Володимир Головчак, Богдан Дадяк, Микола Квятковський, та Підмихайлівської – Богдан Мазур, Вістівський сільський голова Василь Хомич мали змогу аргументувати переваги саме запропонованого ними варіанту творення ОТГ.  Основний аргумент «за» –  можлива «інфраструктурна субвенція» у разі створення ОТГ. Щоправда, ні про її конкретні розміри, ні про напрямки використання, ні навіть про стовідсоткове виділення такої субвенції ніхто не може сказати щось певне… 
 
Проектована Підмихайлівська ОТГ – більша за територією, кількістю сіл, а отже, теоретично й багатша?! Але великим мінусом є значна територіальна віддаленість потенційного центру громади і наявність більшої мережі закладів освіти , культури, медицини, які треба буде утримувати. 
 
Новицька ОТГ в цьому плані може бути більш компактною –тільки три сільські ради, 5 сіл, 3 школи, 4 клуби і т.д. Та «випливають» інші питання: якщо «велика» ОТГ з включенням і Новиці, і Підмихайля , і всіх інших сіл Правобережжя Лімниці була визнана фінансово неспроможною, то чи стане розрахунково багатшою ще менша частина такої ОТГ? А головна тривога угринівців – забезпечення свого справедливого представництва у прогнозованій ОТГ. За діючим Законом у Раді громаді буде 22 депутати і депутати від Угриновів, Добровлян, Зеленого Яру, у сумі, ймовірно, будуть становити меншість. А ще з великою правдоподібністю можна сподіватись, що й головою громади стане представник Новиці, а це ще один додатковий голос. Яким чином «малі села» зможуть захистити свої інтереси в такій ОТГ? Цей мінус може бути нейтралізованим. Теоретично, з часом, можуть долучитись й інші сусіди, наприклад, Петранка, тоді жодне село не мало б домінуючих позицій... 
На горизонті видніється ще й варіант з входженням до Калуської ОТГ, але  після спроб «експерименту»  конкретних пропозицій від Калуша до сіл наразі не надходило… Старий Угринів і Середній Угринів , на жаль, не можуть похвалитись процвітанням. Та в минулому році    таки дещо було зроблено: відремонтовано шкільну їдальню, перекрито дах, проводиться внутрішній ремонт Народного Дому в Старому Угринові, відновлено систему його опалення, замінено вікна й двері в адмінприміщеннях, ліквідовано протікання даху ФАПу Старого Угринова, хоча це не зняло проблему остаточно, вже в цьому році приміщення мусить бути заново перекрите. Реконструйовано існуюче вуличне освітлення в обох селах, для середньоугринівських установ придбано комп’ютерну техніку, мультимедійне обладнання, виділялись кошти для ремонту і обслуговування вже наявної техніки, Службою автомобільних доріг області наприкінці минулого року, нарешті, розпочато довгоочікуваний ремонт центральної сільської дороги…Правда, власними коштами ми не змогли б це все зробити. була допомога з бюджетів вищих рівнів, сприяли і народні депутати.
У ході бурхливої дискусії на зборах директор школи, депутат районної ради Бодик В.С. пообіцяв вже найближчими днями скерувати подання до відділу освіти про реорганізацію школи у навчально-виховний комплекс, що дасть можливість , нарешті, вирішити проблему відсутності дошкільного навчального закладу в селі.  Більше двох годин тривало обговорення. До одностайного рішення угринівська громада наразі не дійшла. За дорученням зборів депутати сільської ради мають провести опитування на своїх округах, а за його результатами, враховуючи ті виступи, що звучали на зборах - питання про позицію Середньоугринівської сільської ради щодо створення ОТГ знову стане предметом розгляду на сесії представницького органу. Наразі ж, домовились угринівці, не чекаючи формальних територіальних і адміністративних змін, треба самим братись за вирішення своїх проблем: дороги, благоустрій, стан приміщень і т.д. Розвиток громади, її самодостатність – це, передусім, справа самої громади і ніякі сусіди, якими б потенційно багатими і доброзичливими вони не були, угринівців, проти їхньої волі та без їх участі - не ощасливлять.
Тарас Федорів, Середньоугринівський сільський голова

Для того, щоб додавати коментарі, потрібно авторизуватись.
Ваш e-mail:     Пароль:    

інші новини